Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağustos Ayında Küresel Ticaret Yüzde 13 Geriledi

Hollanda Ekonomi Politika Analiz Bürosu tarafından yapılan araştırmaya göre, küresel ticaret akışı ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2 bir önceki yıla göre ise yüzde 13 geriledi. Küresel ticaretin yüzde 95'ini gerçekleştiren 23 gelişmiş ve 60 gelişmekte olan ülkenin verileri baz alınarak yapılan bu çalışma, küresel ekonomideki toparlanmanın hâlâ

Referans Gazetesi
Ağustos Ayında Küresel Ticaret Yüzde 13 Geriledi

Hollanda Ekonomi Politika Analiz Bürosu tarafından yapılan araştırmaya göre, küresel ticaret akışı ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2 bir önceki yıla göre ise yüzde 13 geriledi. Küresel ticaretin yüzde 95'ini gerçekleştiren 23 gelişmiş ve 60 gelişmekte olan ülkenin verileri baz alınarak yapılan bu çalışma, küresel ekonomideki toparlanmanın hâlâ kırılgan olduğunu gösterdi. İki aylık iyileşme sürecinin ardından yaşanan bu düşüş, küresel ekonomideki toparlanmanın hâlâ zayıf olduğunu gösteriyor. Uluslararası Para Fonu da (IMF) küresel ticarette bu yıl yüzde 11,9 düşüş yaşanacağını tahmin ediyor. Bu tahmin gerçekleşrse Büyük Buhran dönemi sonrasındaki en keskin düşüş yaşanacak. IMF 2010'da ise uluslararası ticaret hacminde yüzde 2,5 düzeyinde ılımlı bir yükseliş bekliyor.

Küresel ticaret akışı ağustostan önceki 2 ayda artış göstermiş ve krizde iyileşmenin başladığı umutlarını yeşertmişti. Ancak son düşüş küresel ekonominin iyileşmesinin zaman alacağını gösteriyor. Ekonomileri canlandırmaya yönelik paketlerin devreye girmesi umutları artırsa da birçok ülkede işsizlik artmaya devam ediyor ve bu da tüketiciyi tasarrufa yönelterek harcama eğilimlerini azaltıyor. Japonya ve Almanya gibi ihracat devleri taleplerin azalması karşısında sıkıntı yaşarken, alınan korumacı önlemlerin de uluslararası ticareti olumsuz yönde etkilediği dile getiriliyor.

Bu arada 1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık pazarı olan Çin'de tüketimin artması dünya ekonomisi için de önemli hale geldi. Bununla birlikte bu dev Asya ülkesinde tasarrufun çok önemli bir yer tutması tüketici harcamalarının artmasındaki en büyük engellerden birisi olarak görülüyor. Konfüçyüs felsefesinin tasarrufu yücelten anlayışı Çinliler üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Diğer taraftan, son yüzyıllarda Asya'da hakim olan yoksulluk, savaşlar, kuraklık ve yokluklar insanların harcama eğilimlerini zayıflattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agustos-ayinda-kuresel-ticaret-yuzde-13-geriledi_73784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!