Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Ahlat ve Van'a Marina Limanı''

Bakan Günay, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) toplantı salonunda düzenlenen, ‘Turizm Arama Konferansı’ndaki konuşmasında, yeni bir proje geliştirildiğini, bu proje kapsamında, Doğu Anadolu'da Van merkezli turizm hamlesinin gerçekleşeceğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Ahlat ve Van'a Marina Limanı''

Bakan Günay, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) toplantı salonunda düzenlenen, ‘Turizm Arama Konferansı’ndaki konuşmasında, yeni bir proje geliştirildiğini, bu proje kapsamında, Doğu Anadolu'da Van merkezli turizm hamlesinin gerçekleşeceğini söyledi.

Van'ı merkez alan ve dalga dalga çevresine yayılan bir kalkınma hareketini başlattıklarını bildiren Bakan Günay, şunları kaydetti:

''Arama konferansında, bakanlığın tüm birimlerinin en üst düzey temsilcileri bulunduğu gibi, Türkiye turizminin kahramanları ve öncüleri de var. Van halkının değerli temsilcileri var. Akşama kadar devam edecek toplantı sonunda, turizmle ilgili bir yol haritası çıkacak. Hep beraber bunu takip edeceğiz. Van'ın gelişen bir havaalanı var. Günde 5 kez İstanbul'a uçak seferi var. Tabii ki bu yetmez, dışarıya da bağlantının kurulması gerekmektedir. Erivan, İran, Almanya merkezli olmak üzere dışarıya doğrudan seferlerin olması, bölgenin ticaretine, ekonomisine ve sanayisine önemli katkı sağlayacaktır''.

Bölgenin altyapısının geliştirilmesi gerektiğini belirten Bakan Günay, havaalanı imkanlarının genişlemesi, varış noktalarının geliştirilmesinin yanı sıra Ahlat'ta da bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Ahlat'ta ve Van'da iki marina limanının oluşturulması gerektiğini söyleyen Günay, “Bizim buralarla ilgili çalışmalarımızı yatırımları hızlandırmamız gerekiyor. Belki Ahlat ve Van'daki marina planını da hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

Van'ın, fuar ve kongre merkezine de ihtiyacı olduğunu anlatan Bakan Günay, şunları söyledi:

''Van, çevresi ile birlikte 500 bin nüfusa hitap ediyor. Bölgenin çekim merkezi olma özelliğine sahip. Irak, İran, Azerbaycan, Ermenistan'ı katarak söylüyorum. Bunun için Van'ın bir kongre merkezine ve etkinliklerin yapılabileceği bir alana da ihtiyacı var. Arazi sorunu yok, sadece bir iş birliğine ihtiyaç var. Bunu da beraber hızlandıracağız. Kapıköy Sınır Kapısı'nın açılması gündemde. Bakanlar Kurulu kararı çıkmış. İran tarafının daha kararlı davranması gerekiyor. Bakanlar Kurulunda bu Kapıköy meselesini dile getireceğim''.

Van'ın, bölgenin tarihi dokusunun yanı sıra zengin bir medeniyete sahip olduğuna da işaret eden Bakan Günay, şöyle konuştu:

''Bu tarihi eserleri restore edip evimiz, gözümüz ve çocuğumuz gibi korursak bir yandan da Van'ın, bölgenin en modern şehri olmasını sağlarız. Bu konuda yatırım yapanları gördüm, çok sevindim. İki tane 5 yıldızlı otel yapılıyor, arkası gelecek. Van'dan çıkıp dünyanın en güzel otellerini yapan arkadaşlarım var. Başkaları da vardır. Onları buraya yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Van, yatırım yapılabilecek bir alan.''

Konferansa, Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler ve turizmciler katıldı.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ahlat-ve-vana-marina-limani_83352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!