Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Sandras Dağı Tehlikede
BÖLÜM SPONSORU

AİHM'den Rekor Tazminat

Perşembepazarı'ndaki binanın haksız yere kamulaştırıldığı iddiasıyla açılan davada AİHM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyon euro tazminat ödemesine karar verdi.

Sabah Gazetesi
AİHM'den Rekor Tazminat

Perşembepazarı'ndaki binanın haksız yere kamulaştırıldığı iddiasıyla açılan davada AİHM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyon euro tazminat ödemesine karar verdi.

Beyoğlu'ndaki 3 katlı binalarının haksız yere kamulaştırıldığını öne süren İrini, Fotini ve Frideriki Keçecioğlu, Türkiye'de iç hukuk yollarını tüketince, 2002'de AİHM'ye başvurdu. AİHM de, Türkiye'nin 2 milyon euro maddi tazminat ödemesine karar verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Karar elimize ulaşınca gerekli değerlendirmeyi yapacağız" dedi. Bedrettin Dalan'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1986'da Karaköy Perşembepazarı'nda yapılan kamulaştırmalara bazı mülk sahipleri bedel artırımı için dava açtı. Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya için yaptırdığı vakıf binasının yanında bulunan 3 katlı taş binanın sahipleri İrini, Fotini ve Frideriki Keçecioğlu da dava açanlar arasında yer aldı. Yerel mahkeme, Keçecioğlu Ailesi'ni haklı bulurken, İBB kararı temyiz etti. Yargıtay, İBB'nin başvurusunu kabul edip yerel mahkemenin kararını bozdu. Yerel mahkeme kararında dirense de, son sözü söyleyen Yargıtay Genel Kurulu, ailenin başvurusunu reddetti. Keçecioğlu Ailesi de, iç hukuk yolları tükendiği için 2002 yılında AİHM'ye başvurdu.

Mülkiyet hakkı ihlali

AİHM, Haliç'in rehabilitasyonu çerçevesinde yapılan kamulaştırma içerisinde yer alan binayla ilgili ilk kararını 2008'de verdi. Türkiye'nin 9 bin euro manevi tazminat ödemesine, 7 bin euroluk mahkeme masrafını da karşılamasına hükmetti. Maddi tazminatın ise daha sonra karara bağlanmak üzere "saklı tutulmasını" kararlaştırdı. Bu süreçte taraflar iddia ve savunmalarını verdi. AİHM de 20 Temmuz'da son kararını açıkladı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin "mülkiyet hakkı"nı düzenleyen 1. maddesinin ihlal edildiğini tespit eden mahkeme, başvuru sahipleri lehine karar verdi. Bu karar çerçevesinde Türkiye'nin yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyon euro tazminat ödemesine hükmetti. İBB Kamulaştırma Müdürlüğü yetkilileri, "Yıllardır süren dava Türkiye aleyhine sonuçlandı. Karar henüz belediyeye ulaşmadı. Karar geldikten sonra hukuki sorumluluklar yerine getirilecektir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aihmden-rekor-tazminat_81228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!