Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AİHM'nin 'Rum Yetimhanesi'ni İade Edin' Kararının Yankıları Sürüyor

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Büyükada’daki Rum yetimhanesini Fener Rum Patrikhanesi’ne iade etmesi yönünde karar vermesini memnuniyetle karşıladı.

Radikal Gazetesi
AİHM'nin 'Rum Yetimhanesi'ni İade Edin' Kararının Yankıları Sürüyor

Büyükada’daki yetimhane, 1964’te kapandı. FOTOĞRAF: GARBİS ÖZATAY

Yunanistan memnun: Karar dönüm noktası

ATİNA - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Büyükada’daki Rum yetimhanesini Fener Rum Patrikhanesi’ne iade etmesi yönünde  karar vermesini memnuniyetle karşıladı.

Dün yazılı bir açıklama yapan Delavekuras, AİHM’nin önceki gün verdiği kararını, bu konuda 2008 yılında verdiği kararının bir devamı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Karar Patrikhane’nin uzun yıllar süren çabalarının hayırlı bir sonucu ve yasal haklarının teminat altına alınmasına yönelik mücadelesinde dönüm noktasıdır. Mahkeme bugünkü kararıyla yetimhanenin taşınmaz malının tekrar Ekümenik Patrikhane’nin adına kaydedilmesini talep etmektedir. Mahkeme tazminat ödenmesini değil, yetimhanenin olduğu gibi iade edilmesini emrederek, önceki duruma dönülmesi talebinde bulunmuştur.” (aa)

Bağış: Yetimhane çevre enstitüsü olacak

İSTANBUL - Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Büyükada’daki Rum Yetimhanesi binasını Fener Rum Patrikhanesi’ne iaede edilmesi kararını değerlendirirken tuhaf konuştu. Dün gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Bağış, AİHM’nin iade kararına rağmen şunları söyledi:

“Patrikhaneye ait olduğu söylenen binayı sayın Başbakanımızla, Başbakan Yardımcımız sayın Arınç ile beraber gittik, gezdik. Böyle bir karar bekleniyordu. O binanın uluslararası bir çevre enstitüsü olarak yeniden ele alınması konusunda şu an görüşmeler devam ediyor. Bu zaten uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir konu. Dünyada çevre konusunu inceleyen bütün akademisyenlerin Türkiye’de çalışabileceği bir mekân oluşturma düşünceleri var. Bence de Türkiye’nin çevre konusunda öne çıkması için son derece yerinde bir fikir olur.” (Radikal)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/aihmnin-rum-yetimhanesini-iade-edin-kararinin-yankilari-suruyor_80441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!