Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ak-İzo, Göletleri Membranla Kaplıyor

Şevketiye Göleti’nin zeminini membranla kaplayarak, su yalıtımı sağlayan Ak-İzo Yalıtım Sistemleri, benzer sekiz proje için daha onay bekliyor. Ak-İzo Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Deveci, DSİ ile birlikte gerçekleştirilen projenin, Türkiye’de bu büyüklükte gerçekleştirilen ilk uygulama olduğuna dikkat çekti.

kobiden.com
2 Ak-İzo, Göletleri Membranla Kaplıyor

Şevketiye Göleti’nin zeminini membranla kaplayarak, su yalıtımı sağlayan Ak-İzo Yalıtım Sistemleri, benzer sekiz proje için daha onay bekliyor. Ak-İzo Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Deveci, DSİ ile birlikte gerçekleştirilen projenin, Türkiye’de bu büyüklükte gerçekleştirilen ilk uygulama olduğuna dikkat çekti. Kauçuk sektöründe 80 yıllık üretim ve malzeme bilgi birikimine sahip olan Aktaş Group’un yalıtım sektöründe faaliyet gösteren şirketi Ak-İzo Yalıtım Sistemleri, 2005 yılından bu yana Lineflex markasıyla EPDM membran üretiyor.

Akizo’nun Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Deveci,  Türkiye’de su sızdırmaz EPDM esaslı kauçuk membran üretimiyle fark yarattıklarını söylerken, firma olarak birçok büyük projeye imza attıklarını ifade etti. Özellikle inşaat sektörünün ihtiyacı olan uzun ömürlü yüzde 100 su sızdırmaz EPDM esaslı membran kullanımının giderek yaygınlaştığını ifade eden Deveci, “Bugüne kadar Bursa’da Sukay Park, Kent Meydanı, Doğuş Park, Türkiye’de Esenboğa Havalimanı, Adam Eve Otel gibi projelerde hizmet verdik. Bunun yanında Aşkabat Disneyland Projesini de yaptık” dedi. Ürünlerinin, yüzde 300 oranında esnediğini ve eski haline döndüğünü belirten Deveci şunları söyledi; “Güneşten, sıcak ve soğuktan etkilenmiyor. Yeni yatırımımız ile bu konuda çok daha iddialı hale geliyoruz. Kullanım alanları da genişliyor. Geçtiğimiz yıl Orman Bakanlığı ile birlikte 14 yangın söndürme havzası yaptık. Bakanlık, bu havzaları önce orman alanında inşa edip, su tutmak için malzeme nakliyesi yapıyordu. Bu çok maliyetli bir işti. Biz şimdi bu alanları membran ile kaplıyoruz. Hem hızlı oluyor hem de daha az maliyetli.”

Su kaybını önlüyor

Su ve nemin zaman içinde yapılarda oluşturduğu olumsuz etkilere karşı, Lineflex EPDM membranların tek kat uygulanan esnek bir malzeme olduğunu söyleyen Deveci,  “Geniş sıcaklık aralıklarında elastik özelliğini yitirmeyen Lineflex, yüzde 300’den fazla uzama kabiliyetine sahip. Beton yüzeylerin genişlemesinden doğan her türlü yapısal hareketlere karşı uzun yıllar kullanılabilen bir malzeme olan Lineflex, aynı zamanda güneşin UV ışınlarıyla oluşan yaşlanmaya ve ozona karşı da dirençlidir. Bu teknik özelliklerine ek olarak, Lineflex bitki köklerine, toprak ve suda bulunan birçok kimyasala da dayanıklıdır. Lineflex EPDM membranlar, suyun gölet, kanal ve havuzlarda kayıpları önleyecek şekilde depolanmasını sağlar” diye konuştu.

Deveci, Türkiye’de ilk kez bir göleti membranla kapladıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Türkiye’de örnek ve ilk projeyi DSİ ile birlikte Bursa’da yaptık. 70 bin metrekarelik alanı olan Şevketiye Göleti’nde membran uygulaması gerçekleştirdik. Sulama ve içme suyu göletinde böylece su kaybı olmuyor. Bu konuda onay bekleyen sekiz projemiz daha var.”

2009’da yatırım yapıldı

Öte yandan Ak-İzo, dayanıklılığı ve ekonomik oluşuyla geleceğin yalıtım malzemesi olarak nitelendirilen ürün konusunda, kriz yılı 2009’da yeni yatırım yaptı. Deveci yatırımla ilgili olarak, “Yüksek teknolojili bir yatırım yaptık. Makinelerimizi bir yıllık bir proje sonunda Tayvan’da ürettirdik. Makinelerin montajı tamamlandı. Yeni yatırımla, 1 milyon metrekare olan kapasitemizi 12 kat artırarak 12 milyon metrekareye çıkardık” dedi. Yatırımın yanında yeni projeleri de anlatan Deveci, “Yurtdışından önemli projeler aldık. Libya ile şubat ayında bir anlaşma yaptık. Onların villalarında, üst teraslarını kaplayacağız. Biz burada kostüm diker gibi malzemeleri hazırlıyoruz, orada giydiriyorlar. Villalarda işlevi su yalıtımı diyebiliriz. Altına izolasyonu koyunca su ve sıcaklık yalıtımı oluyor. Yüzme havuzlarında da bu ürünün kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Bu konuda Türkiye’nin değil Balkanların liderliğine soyunduk. Dünyanın geleceği su, bu konuya büyük önem veriyoruz ve suyu tutacağız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ak-izo-goletleri-membranla-kapliyor-_78761.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Kepçeyle kazılacak olan 70x30x3 (boy x en x derinlik) metrelik bir sulama havuzunun membran kaplama fiyatı ne kadardır? Bilgi verirseniz memnun olurum.Teşekkürler. a.kadir-cengiz@hotmail.com YANITLA
  • 500 m2 kara su havuzu kaplama maliyeti ne olur ve işçiliğini kendimiz yapabilirmiyiz havuz gölet tipidir YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!