Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AK Parti, Kayık Turuyla Arıtma Eleştirisi Yaptı

AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, Büyük Kanal Projesi kapsamındaki Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nin çalışmadığı yönündeki iddiasını kanıtlamak için, pis suyun körfeze akıtıldığı noktalarda basın açıklaması yaptı. AK Parti il yöneticileri ve basın mensupları, 4 kayıkla yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra söz konusu bölgeye ulaşabildi. Bu arada

Yeni Asır Gazetesi
AK Parti, Kayık Turuyla Arıtma Eleştirisi Yaptı

AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, Büyük Kanal Projesi kapsamındaki Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nin çalışmadığı yönündeki iddiasını kanıtlamak için, pis suyun körfeze akıtıldığı noktalarda basın açıklaması yaptı. AK Parti il yöneticileri ve basın mensupları, 4 kayıkla yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra söz konusu bölgeye ulaşabildi. Bu arada Başkan Kabak'ın bulunduğu kayık, balçığa batmaktan son anda kurtuldu. Tesislerde arıtılmış suyu bir bidona doldurarak basın mensuplarına gösteren Kabak, "Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nden Körfez'e dalga dalga çamur ve pislik akıyor" dedi. Başkan Kocaoğlu'nun bir süre önce 2011'de körfezde denize gireceğini söylediğinin hatırlatılması üzerine Kabak, "Kendisine burada denize girmesini hiç tavsiye etmem. Eğer girerse mutlaka hasta olur. Hasta olmasını istemiyoruz. Ama lütfen o da İzmirimizi hasta etmesin" dedi.

Borular değişti

Kabak, "Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nde sözde temizlenmiş olarak körfeze deşarj edilen su, çamur deryası halinde. Arıtma tesisinin projesine göre çıkan su, Menemen Ovası'nda sulama suyu olarak kullanılacaktı. Oysa şimdi İzmir Körfezi'ne pislik akıyor. Büyük Kanal Projesi, İzmir'in son 20-30 yılının en büyük atılımıydı. Ancak 5 yıl içinde mahvedildi. Yağmur suları ile kanalizasyon sularını birleştirdiler. Dev 2.20'lik borular yerine 1.60'lık boruları koydular. Bu borular İzmir'in pis suyunu çekmeyince Gümrük'ten İzmir'in merkezinden deşarj etmeye başladılar. Deniz suyunun sisteme girmesi arıtmayı çok kötü etkiledi" diye konuştu. Arıtma tesisindeki üç fazın yeterli olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi'nin dördüncü fazı kurmaya çalıştığını söyleyen Kabak, "Tabi ki yağmur sularını da bu sistemin içine alırsanız, 3 faz yetmez, beşinciyi bile kurmanız gerekir" dedi.

Lider değil

İzmir Körfezi'nin göz göre göre öldürüldüğünü iddia eden Kabak, "İzmir'de arıtmayla ilgili 5 yıldan bu yana hiçbir şey yapılmadı. Bu çapta büyük projeleri gerçekten liderler yapabilir. Daha önceki belediye başkanlarından Burhan Özfatura ve Yüksel Çakmur lider insanlardı. Ama Aziz Kocaoğlu'nun lider olmadığını, sadece bürokratlarının emrinde bir belediye başkanlığı yaptığını görüyoruz. Çünkü hiçbir şey yapmadı. Hiçbir yenilik getirmedi" diye konuştu. Kabak, "Kanalizasyon sularının arıtılmadan boşaltıldığı Çiğli ve Mavişehir açıkları, dalyanlar bölgesi. Burası, İzmir'in kefalinin, çipurasının anavatanıdır. Ancak şu anda balıkçılık ölmüş. Burası bataklık ve pislik yuvası halinde. Aziz Bey herhalde buralara hiç gelmedi. Kocaoğlu sanırım kendi belediye sarayının önünü körfez olarak biliyor. Körfez oradan ibaret değil. Körfezin kirlenme yeri burası. Arıtıldığı söylenen ama arıtılmayan sular burada, gelsin görsün" dedi.

İZSU yetkilileri

AK Parti İl Başkanı Ömür Kabak'ın, Körfez'de basın açıklaması yaparken kendilerinin İZSU görevlisi olduğunu söyleyen üç kişi araçla yanlarına geldi. Gazetecilerin, "Bu su arıtılmış mı" sorularına "evet" yanıtını veren görevliler, daha sonra ise sistemde bir arıza olduğunu söyledi. Bir gazetecinin daha önce aynı bölgeyi helikopterle gezdiğini, yine aynı manzarayla karşılaştığını söylemesi üzerine ise, "Arıza göreceli bir kavram yanıtını" verdiler. Arıtılmamış suyun denize aktığını doğrulayan görevliler daha sonra geldikleri araçla döndü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ak-parti-kayik-turuyla-aritma-elestirisi-yapti_71763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!