Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akaryakıt Tesisi İçinde Kalan Mahalle Taşınacak

Körfez ilçesindeki akaryakıt dolum tesisleri arasında kalan mahallenin taşınması için ilk adım atıldı. Belediye tarafından taşınmasına karar verilen mahalle sakinleri, birçok sefer bölgede çıkan yangınlar nedeniyle evlerini terk etmişlerdi.

Zaman Gazetesi
Akaryakıt Tesisi İçinde Kalan Mahalle Taşınacak

Körfez ilçesindeki akaryakıt dolum tesisleri arasında kalan mahallenin taşınması için ilk adım atıldı. Belediye tarafından taşınmasına karar verilen mahalle sakinleri, birçok sefer bölgede çıkan yangınlar nedeniyle evlerini terk etmişlerdi.

Barbaros Mahallesi, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde Tüpraş'ta çıkan yangın ile gündeme gelmişti. Dolum tesisinde çıkan yangın nedeniyle vatandaşlar evlerini terk ederek dağlara çıkmıştı. Mahalle sakinleri, bu kaosu atlatmaya çalışırken 22 Temmuz 2002 tarihinde Akçagaz dolum tesislerinde çıkan yangın ve ardından meydana gelen patlamalarla ikinci bir şok yaşamışlardı. Aynı şekilde evlerini terk eden vatandaşlar, daha sonra günlerce eylem yaparak ya evlerini ya da bölgedeki dolum tesislerinin kaldırılmasını istemişti.

Seçimler öncesinde merkezi Güney Mahallesi'nde bulunan Körfez Artvinliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ni ziyaret eden AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ile Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Barbaros Mahallesi sakinlerinin durumlarının ne olacağı yönündeki sorularıyla karşılaşmışlardı. Burada vatandaşlara Yavuz Sultan Selim Mahallesi'nde bulunan araziye yapılacak toplu konutlara taşınma önerisi getirilmiş ve inceleme için seçim sonrası randevulaşılmıştı. Seçim sonrası bu konuya yoğunlaşan Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, sözünü tuttu ve burada yaşayan vatandaşları söz konusu arsaya belediye otobüsleriyle götürdü.

Mahalle sakinleri, kendilerine tahsis edilen belediye otobüsleriyle Yavuz Sultan Selim Mahallesi'ndeki araziye gitti. Burada İmar ve Şehircilik Müdürü Yüksel Özdemir, belediye meclisi üyesi İsmail Baran ile birlikte vatandaşları karşılayan Başkan Yunus Pehlivan, mahalledeki komşuluk ilişkilerinin de bozulmaması için 24 dönümlük bu alana 4'er katlı binalar yapmayı önerdi. Araziyi ve belediye yetkililerini dinleyen vatandaşlar, mahallenin konumunun komşuluk ilişkileri bozulmayacak şekilde bu bölgede kurulmasına sıcak baktıklarını ifade etti. Başkan Pehlivan'ın söz konusu bölgeyle ilgili TOKİ ve Kent Konut'la görüşmeler yaptığı öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akaryakit-tesisi-icinde-kalan-mahalle-tasinacak_68223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!