Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Akdeniz Havzasındaki Kaya İçi Yerleşimleri'' Projesi

Avrupa Birliği'nin (AB) ''Akdeniz Havzasındaki Kaya İçi Yerleşimleri'' projesi kapsamında İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Türkiye'deki kaya içi yerleşimleri incelenecek.

yapi.com.tr / AA
''Akdeniz Havzasındaki Kaya İçi Yerleşimleri'' Projesi

Avrupa Birliği'nin (AB) ''Akdeniz Havzasındaki Kaya İçi Yerleşimleri'' projesi kapsamında İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Türkiye'deki kaya içi yerleşimleri incelenecek.

Proje çerçevesinde Ortahisar beldesindeki Kapadokya Kültür Müzesi'nin bahçesinde düzenlenen sempozyuma İtalya, Yunanistan, İspanya ve Fransa'dan temsilciler ile projenin Türkiye kısmının sorumluları Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma Programı öğretim üyelerinden Türkiye Proje Yöneticisi Dr. Mehmet Alper, Prof. Dr. Füsun Alioğlu, Doç. Dr. Berrin Alper ve Yrd. Doç. Dr. Yonca Erkan katıldı.

Türkiye Proje Yöneticisi Alper, sempozyumda yaptığı konuşmada, bu tür bölgelerde kayanın kullanılarak pastoral mimarinin oluştuğunu gördüklerini ancak birçok yapıda koruma sorunu olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bir anlamda ustaların sadece kazarak yaptığı bu mimari eserler, koruma sorunları ile de çok önemli bir yer işgal ediyor. Bu kayaların jeolojik oluşumları, sertlik dereceleri ve hareketleri ile oluşan mimaride büyük çatlaklar ve hareketleri gündeme getiriyor. Bunlar tek tek etüt edilerek çözüm önerileri geliştiriliyor ancak hemen burada gördüğümüz Ortahisar Kalesi'nin de sorunları var. Bunun üzerinde çalışıyoruz ve projeler geliştiriyoruz. Bizim bu mirasa sahip çıkmamız yolunda bizlere çok önemli görevler düşüyor. Bundan sonra ülkelerarası iş birliği, belediyelerarası iş birliği ve kendi aramızdaki diyalog ile bunların hepsi için adım adım çözümler üretilecektir.''

Yrd. Doç. Dr. Yonca Erkan da çalışma alanı olarak Ortahisar beldesini seçtiklerini, amaçlarının sözü edilen ülkelerde kaya içi yerleşimleri belirleyerek tüm çalışmalarını daha sonra ''www.rupestrianmed.eu'' adresinden yayınlamak olduğunu belirtti.

Erkan, tıpkı Kapadokya bölgesinde olduğu gibi diğer Akdeniz ülkelerinde de kaya içi yerleşimler olduğunu, yapı olarak birbirine çok benzediğini ifade ederek, bu amaçla bölgedeki kaya içi yerleşimler hakkında bilgi toplayabilmek için her ülkede yerinde incelemeler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ali İhsan Özendi ise Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin Türkiye, İtalya, Yunanistan, İspanya ve Fransa'nın AB projesi altında yaptığı bu sempozyumun bölge için önem arz ettiğini düşündüğünü söyledi.

Kapadokya'nın çok özel bir bölge olduğunu, bu anlamda Ortahisar, Uçhisar ve Ürgüp'ün Kapadokya'nın merkezi olduğunu ancak bu kaya içi yerleşimlerin dünyaya yeterince tanıtılamadığını, tanıtılması için yapılan bu projenin kendilerine büyük mutluluk ve heyecan verdiğini kaydetti.

Bu arada, proje kapsamında yapılan çalışmalardan oluşan resim ve çizimlerin yer aldığı sergi ile fotoğraf sanatçısı Özge Önderoğlu Akkuyu'nun ''Kapadokya'nın Görünmeyenleri'' adlı fotoğraf sergisi, katılımcılar tarafından incelendi. Sergi 25 Eylüle kadar gezilebilecek.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/akdeniz-havzasindaki-kaya-ici-yerlesimleri-projesi_89129.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!