Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akdeniz'in En Büyük Tersanesi Olacaktı, Krize Kurban Gitti

İhsan Kalkavan'ın sahibi olduğu BJK Denizcilik'in Adana'da yapımını sürdürdüğü Akdeniz'in en büyük bakım ve onarım tersane projesi kriz nedeniyle iptal edildi. Eski BJK yöneticisi İhsan Kalkavan’ın sahibi olduğu Beşiktaş Denizcilik Grubu’nun, Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü

Radikal Gazetesi
1 Akdeniz'in En Büyük Tersanesi Olacaktı, Krize Kurban Gitti

Eski BJK yöneticisi İhsan Kalkavan’ın sahibi olduğu Beşiktaş Denizcilik Grubu’nun, Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü tersane yatırımını iptal ettiği açıklandı.

Yumurtalık Serbest Bölge Müdürü Muharrem Pusat, yaptığı açıklamada, 2008 yılının başlarında tersane kurmak için çalışmalara başlayan grubun kendilerinden 320 bin metrekare alan kiraladığını söyledi.

Dört firma iptal etti

Bu süre içinde yaptıkları çalışmalar kapsamında Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu alan grubun krizi gerekçe göstererek yatırımını iptal ettiğini kendilerine bildirdiğini ifade eden Muharrem Pusat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kriz nedeniyle, bölgede yatırım kararı alan Palyat Denizcilik yetkilileri de faaliyet sözleşmelerini iptal ettiklerini bildirdi. Bölgede daha önce de Med Marine ve Hisarlı Denizcilik tersane yatırımlarından vazgeçmişlerdi. Bugüne kadar yatırımlarını iptal eden 4 firma ÇED toplam 2 milyon dolarlık harcama yapmıştı.”

Pusat, bölgede halen Akbaşoğlu Denizcilik Grubu’na bağlı Akdeniz Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret AŞ’nin faaliyette olduğunu ifade ederek, Tersan Tersanecilik ile Ugod Uğursan’ın yatırım yapmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.  

Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde 320 bin metrekare alan kiralayan BJK Denizcilik buraya Akdeniz’in en büyük bakım ve onarım tersanesini kuracaktı.

3 bin kişi çalışacaktı

Uçak gemisinin de havuzlanabileceği tersanede, yılda 400 bin DWT’lik 100 geminin bakım ve onarımının yapılması, ayrıca iki geminin de üretiminin yapılması hedefleniyordu. 100 milyon dolar harcamayla kurulacağı ve üç yıl içerisinde tamamlanacağı duyurulan tersanede, yaklaşık 3 bin kişi istihdam edilecekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akdenizin-en-buyuk-tersanesi-olacakti-krize-kurban-gitti_75461.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • adana bölgesinde ciddi bir altyapı eksikliği olduğundan yatırım yapmak pek feasible görünmüyor şu anda. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!