Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akenerji, Bulam HES'i Devreye Aldı

Akenerji Elektrik Üretim, Adıyaman'da yapımı tamamlanan Bulam Hidroelektrik Santralini (HES) devreye aldı. Akenerji'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Çelikhan-Adıyaman karayolu Bulam Çayı üzerine kurulan 7 megavat kapasiteli Bulam HES ile birlikte Akenerji'nin yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim kapasitesinin 103 megavata ulaştığı

Referans Gazetesi
Akenerji, Bulam HES'i Devreye Aldı

Akenerji Elektrik Üretim, Adıyaman'da yapımı tamamlanan Bulam Hidroelektrik Santralini (HES) devreye aldı. Akenerji'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Çelikhan-Adıyaman karayolu Bulam Çayı üzerine kurulan 7 megavat kapasiteli Bulam HES ile birlikte Akenerji'nin yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim kapasitesinin 103 megavata ulaştığı belirtildi. Akenerji'nin, bu yıl içinde farklı bölgelerde toplam kurulu gücü 198 megavat olan 3 HES'i daha devreye almayı planladığı ifade edilen açıklamada, 81 megavatlık Akocak HES'ten sonra devreye alınan ikinci HES projesi olan Bulam HES'in, 7 megavatlık kurulu güce sahip olacağı ve yılda yaklaşık 33 gigavatsaat elektrik üreteceği belirtildi.
 
Kapasite 746 megavata çıkacak

Yaklaşık 24 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Bulam Regülatörü ve HES projesinde balıkların akarsu ağzından kaynak tarafına geçmesine olanak tanıyan "Balık Geçidi"nin de yer aldığı ifare edilen açıklamada, Akenerji'nin yıl içinde devreye aldığı santralleriyle her yıl 646 bin ton, yani yaklaşık 31 milyon ağaca eşdeğer karbon emisyonunu engellemiş olacağı kaydedildi. Akenerji'nin, 2012 yılına kadar kademeli olarak faaliyete geçmesi planlanan altı hidroelektrik santraliyle hem 1 milyon tonu aşan karbondioksit salınımını engellemeyi sağlayacağı hem de toplam üretim kapasitesini 746 megavata çıkaracağı ifade edildi. Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, Bulam HES projesinin, bölgenin topoğrafik durumu göz önüne alınarak tamamen Akenerji tarafından geliştirilmiş bir proje olduğunu vurgulayarak, "Bulam Regülatörü ve HES; iletim hattı, HDPE boru, tünel ve cebri boru gibi birbirinden farklı kısımlardan oluşması sebebiyle özel bir mühendislik tasarımıdır" dedi. (AA)

 

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/akenerji-bulam-hesi-devreye-aldi_81899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!