Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AKG Gazbeton, Horizon 2020’de Türkiye’yi Temsil Ediyor

Avrupa Birliği komisyonu tarafından 71 milyar Euro bütçe ile hazırlanan ve 2020’de tamamlanması hedeflenen Horizon 2020 programında AKG Gazbeton İşletmeleri, Türkiye’den kendi alanında kabul edilen tek Türk firması oldu.

yapi.com.tr
AKG Gazbeton, Horizon 2020’de Türkiye’yi Temsil Ediyor

AKG Gazbeton, Avrupa Birliği Çerçeve Programları (AB ÇP) olarak tanımlanan ve sanayi kuruluşları, araştırma kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının yararlanabildiği Avrupa Birliği komisyonu tarafından 71 milyar Euro bütçe ile hazırlanan ve 2020’de tamamlanması hedeflenen Horizon 2020 programında AKG Gazbeton İşletmeleri, Türkiye’den kendi alanında  kabul edilen tek Türk firması oldu.

2020’de gazbeton sektörü adına Türkiye’den kabul edilen ilk işletme oldu. “Yapı Malzemeleri Üretiminde Entegrasyon ve Endüstriyel Atıkların Değerlendirilmesi” projesiyle programa kabul edilen AKG Gazbeton’un yer aldığı proje 54 ayda tamamlanacak. 11 milyon Euro’luk araştırma projesi, Avrupa çapında 9 ülkeden 26 partner ile  4,5 yıl sürecek.

İnovatif ürünler geliştirecek

Uluslararası endüstriyel ortak yaşam modeli geliştirme projesinde AKG Gazbeton İşletmeleri, yeni nesil yalıtımlı duvar örgü malzemeleri üretilmesinde çalışacak ve 9 milyon Euro bütçeli projeden 400 bin Euro bütçelik kısım ile inovatif ürünler geliştirecek.

Programda, çeşitli sanayi kollarında üretilen malzemelerin kullanılmayan çıktılarından yeniden yapı malzemesi üretilmesi hedefleniyor. Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen en büyük “insiyatif” olarak değerlendirilen program ile çeşitli sanayi kolları, sivil toplum ve yerel endüstriler için önemli adımlar atılacak. Yapı malzemesi alanında üretilecek yeni ürünlerin ise çevreci ve yenilikçi ürünler olması en önemli şartlardan biri olarak gösteriliyor.

Avrupa Birliği Çerçeve Programları (AB ÇP) olarak tanımlanan Horizon 2020, dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı olarak tanınıyor.

Sağladıkları katkı değeri üzerinden destek sağlanacak

AB Komisyonun talep ettiği şartları sağlayan firmalar 14 ay süren, araştırma, partner firma adaylığı, planlama, proje yazımı, müzakere süreçlerinden geçerek projeye katılım daveti aldılar. Bu sürecin sonunda Avrupa Birliği Proje Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilerek kabul edilen firmalar, ülkelerindeki TÜBİTAK gibi kuruluşlar tarafından duyuruldular. AB Komisyonu ile bu süreçleri yürüten TÜBİTAK, Türkiye’den bu projeye katılım daveti alan ve süreçleri başarıyla tamamlayan firmalara projeye sağladıkları katkı değeri üzerinden destek payı sağlayacak.

AKGAKG Gazbeton İşletmeleri Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu

“Güçlü AR-GE’miz en önemli etken”

AKG Gazbeton İşletmeleri’nin projeye seçilme nedeninin yenilikçi ve stratejik Ar-Ge faaliyetleri olduğuna değinen AKG Gazbeton İşletmeleri Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, “AKG’nin, araştırma ve geliştirmeye dayalı kurum vizyonuyla çalışmasının önemli bir göstergesi olan Horizon 2020 katılımımız ile sektörümüzde yine bir ilk olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. AKG Gazbeton, 9 ülke ve 26 firmadan oluşan ortak konsorsiyumda, Türkiye’den katılan üç firmadan biri olarak yer aldı. Kurumsal saygınlığımız ve referanslarımız sayesinde kurulan konsorsiyumdan doğrudan davet aldık. Yıllar içerisinde gerek yurt içinde gerekse  yurt dışında pek çok üniversite, teşvik kurumu (TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı, TTGV, EU gibi) ile beraber başarılı projeler yürütüyoruz. Ar-Ge Merkezini açarak, sektörümüzde de bir ilk olduk. Güçlü Ar-Ge altyapımız ve kadromuz bu projede yer almamızdaki önemli etkenlerden biri oldu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akg-gazbeton-horizon-2020de-turkiyeyi-temsil-ediyor_158074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!