Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akıllı Otoyollar Trafik Canavarına ‘Dur’ Diyecek

ABD’de trafik kazalarını en aza indirmek için 10 yıl içinde akıllı otoyollar açılacak. Akıllı otoyollara ve araçlara yerleştirilecek algılay

NTV-MSNBC
Akıllı Otoyollar Trafik Canavarına ‘Dur’ Diyecek

b>ABD’de trafik kazalarını en aza indirmek için 10 yıl içinde akıllı otoyollar açılacak.

Akıllı otoyollara ve araçlara yerleştirilecek algılayıcılar, kavşakta veya başka bir yerde araç yaklaştığında, şerit değiştirirken ya da öndeki araç çok yakından takip edildiğinde sürücüleri ışıklı ya da sesli biçimde uyararak trafik kazalarının en aza indirilmesini sağlayacak.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), bu amaçla akıllı otoyolların geliştirilmesine yönelik bir adımı daha onaylayarak, algılayıcılarla gönderilecek sinyallerin kullanacağı frekans bandını tahsis etti.
Akıllı otoyollara konacak algılayıcıların göndereceği sinyallerin cep telefonları, elektronik gişe algılayıcıları ya da garaj kapısı açan cihazlarla aynı alanı paylaşmayacağını açıklayan FCC Başkanı Michael Powell, akıllı otoyol teknolojisinin daha güvenli yollar ve daha güvenli bir ülke anlamına geldiğini belirtti. Ulaştırma Bakanı Norman Mineta da, bu teknoloji sayesinde çarpışmaların önlenebileceğini, araçlara önemli yol bilgisinin ulaştırılacağını ve sürücülerin araç kullanmaya daha iyi yoğunlaşmalarının sağlanacağını söyledi.
Sürücüler uyarıyı, sinyali yayan vericiden 100 metre uzaklıktan alabilecek ve akıllı otoyol teknolojisi içinde iletişim sadece araçlar arasında ve araçla algılayıcı arasında sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akilli-otoyollar-trafik-canavarina-dur-diyecek_8169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!