Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akkök, Çeklerle Enerjiye 3 Milyar Dolar Yatıracak

Türkiye’de enerji projeleri hayata geçirmek üzere Akenerji’ye ortak olan Akkök grubu ile Çek Cumhuriyeti’nin CEZ grubu, bu kapsamda 5 yıllık sürede 3 bin megavat kurulu güce ulaşmak için 3 milyar dolarlık yatırım yapacak. Geçen yıl Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli bölgelerinin elektrik dağıtım şirketi SEDAŞ’ı 600 milyon dolara alan ortakların

Milliyet Gazetesi
Akkök, Çeklerle Enerjiye 3 Milyar Dolar Yatıracak

Türkiye’de enerji projeleri hayata geçirmek üzere Akenerji’ye ortak olan Akkök grubu ile Çek Cumhuriyeti’nin CEZ grubu, bu kapsamda 5 yıllık sürede 3 bin megavat kurulu güce ulaşmak için 3 milyar dolarlık yatırım yapacak. Geçen yıl Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli bölgelerinin elektrik dağıtım şirketi SEDAŞ’ı 600 milyon dolara alan ortakların gündeminde, Türkiye’deki diğer elektrik dağıtım ihaleleri ve üretim tesislerinin özelleştirilmesi var. Ortaklar, devletin ‘çevre, finansman ve tahkim’ konularında garanti sağlaması halinde nükleer santral yapımıyla da ilgileneceklerinin altını çizdi.

Potansiyele geldiler

Türkiye’de kriz ortamında enerji sıkıntısının ötelenmiş olduğunu belirten Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, buna enerji yatırımlarının hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Danışman, Akenerji’nin halen 358 megavat olan kurulu gücünün, inşa halindeki 9 adet hidroelektrik santral ve 1 adet rüzgâr santral yatırımının 2011 yılında devreye girmesiyle 746 megavata ulaşacağını dikkat çekerek, 3 milyar dolar yatırımla 2013 yılına kadar 3 bin megavata ulaşmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye’nin hemen her alanda olduğu gibi enerji sektöründe de önemli potansiyeli olduğunu belirten CEZ Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Martin Roman da, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Slovakya’da nükleer santral yatırımlarının bulunduğunu, bunu Türkiye’de de yapabileceklerini söyledi. Roman, “Bu uzun vadeli ve maliyetli bir süreç, eğer devlet bu yatırımın bir parçası olmayı garanti ederse çok memnun oluruz ve ilgileniriz” diye konuştu.

Rakamlarla CEZ grubu

-  2008 cirosu 2.5 milyar dolar.
-  Avrupa’nın piyasa değeri bakımından 8, müşteri sayısı bakımından 6’ncı en büyük enerji şirketi.
-  15.3 bin megavat kurulu güce denk gelen 55 üretim tesisi var.
-  15 ülkede 50’den fazla şirketi bulunuyor.
-  27 bin çalışanı var.

900 megavatlık doğalgaz santralı

CEZ grubu ile 11 aydır birlikteliklerinin sürdüğünü belirten Akkök Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Ali Berkman, şöyle konuştu:

“Onlar bizi buldu. Ana planları Güneydoğu Avrupa, Ukrayna ve Rusya imiş. Türkiye’ye gelip ziyaret edince potansiyeli gördüler. 302 milyon dolar kasaya girdi. Sedaş’ın 150 milyon dolar ilk özelleştirme taksidini ödediler, 150 daha ödeyecekler. Şirkete 300 milyon dolar da sermaye katkısı yapacaklar. Yani şimdiden 900 milyon dolar gibi bir parayı Türkiye’ye yatırmış oldular.”

Berkman, yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahip olmadığını belirtirken, grup içinde bu yatırımların yüzde 35 olacağını belirtti. Berkman, genellikle doğalgaz ve kömür santralları kuracaklarını, ilk etapta 900 megavatlık doğalgaz santralının yapımına başlanacağını belirtti. Sedaş’ın özelleştirme fiyatının bugüne göre yüksek kaldığını belirten Berkman, “İhaleye girdiğimizde dolar 1.20’lerdeydi, şimdi 1.54. Yaklaşık yüzde 30 dolar bazında bir fazla ödeme var. Bizim gelirlerimiz lira üzerinden. Ancak biz kısa vadeli bakmıyoruz. Uzun vadeli olarak Türkiye’deki yatırımlarımıza bakıyoruz” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkok-ceklerle-enerjiye-3-milyar-dolar-yatiracak_69920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!