Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Nükleerde Süre Uzatımı Yok

Akkuyu Gösterisine Sıcak Engeli

Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) tarafından düzenlediği şenlik için, çevreciler 9 otobüsle Mersin’den Büyükeceli’ye hareket etti. Çevreciler Büyükeceli’deki şenlik alanına geldiğinde jandarma yaklaşık 500 kişinin kimliği tek tek kontrol ettikten sonra alana aldı. Hava sıcaklığının yaklaşık 40 dereceyi bulması nedeniyle, çevreciler buldukları ağaç

Radikal Gazetesi
Akkuyu Gösterisine Sıcak Engeli

ülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli beldesinde Akkuyu Nükleer Santrali yapımını protesto amacıyla düzenlenen Nükleer Karşıtı Şenlik, beklenen ilgiyi görmedi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı şenlikte, yöre halkından bir kişi, Türk bayrağı olmamasını, bayrak bulunan otomobilini grubun üzerine sürerek protesto etti.

Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) tarafından düzenlediği şenlik için, çevreciler 9 otobüsle Mersin’den Büyükeceli’ye hareket etti. Çevreciler Büyükeceli’deki şenlik alanına geldiğinde jandarma yaklaşık 500 kişinin kimliği tek tek kontrol ettikten sonra alana aldı. Hava sıcaklığının yaklaşık 40 dereceyi bulması nedeniyle, çevreciler buldukları ağaç gölgelerine oturarak şenliğin başlamasını bekledi. 

'Patlarsa dünya için felaket olur'

‘Ya patlarsa’, ‘Nükleersiz başka bir dünya mümkün’, ‘Nükleere hayır’, ‘Rüzgar ve güneş bize yeter’, yazılı pankartların açıldığı şenliğin açılış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı Mersin NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Arslan, Çernobil’de yaşanan faciaya rağmen nükleer santral yapımında inat edilmesini eleştirdi. Santralin kurulmasıyla faciaya davetiye çıkarılacağını anlatan Arslan, şunları söyledi:“Başkentte herkesin gözleri önünde halkına ağır metallerle kirletilmiş arsenikli suyu veren, tersanelerinde yaşanan işçi ölümlerini önleyemeyen, kısacası insanın hayatına nedenli önem verdiğini gösteren bir düzende güvenli diye pazarlanan nükleer santrallerin felaket yaratması asla sürpriz olmayacaktır. AKP hükümeti Akkuyu’da küçük bir yangına müdahale edemezken, bu politikalarla kurmayı planladığı nükleer santrallerle ilgili güvenlik ve denetim tedbirlerini de yerine getiremeyeceği açıktır. Bu anlayışla nükleer santralin kurulması halinde başta kentimiz, ülkemiz ve dünyamız geri dönüşümü olmayan büyük bir felakete sürüklenecektir. AKP hükümetinin ‘Nükleer santral kurulursa sizleri işe alacağız’ söylemleri tamamen yalandır. Çıkarmış oldukları yasada nükleer santrallerde çalışacak tüm personelin dışardan sağlanacağını belirtmişlerdir. Yasa ve yönetmeliklerde ülkemizin nükleer çöplük yapılması da söz konusudur. Yani Akkuyu’ya nükleer santral kurulmasa bile buraya ABD’nin ve Avrupa’nın nükleer atıkları da gömülebilecektir. Nükleer santralin kurulduğu yerlerde tarım biter, hayvancılık biter, balıkçılık biter, turizm biter, insan sağlığı da bozulur. Buralarda yetişen çiçeği, domatesi, narenciyeyi biberi salatalığı kimse yemez. Bunlara da avlanan balığı kimse yemez. Nükleer santralin olduğu bölgeye turist de gelmez. Nükleer santrallerle ilgili yasayı ülkemiz yararına olmadığı için önceki Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer onaylamamıştı. Nükleer santral için bugüne kadar ihale dosyası alan Kanada, Japonya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Kore firmaları kendi ülkelerinde artık nükleer santral yapmamaktadırlar.“

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Türkiye’de insanların enerjiye karşı olmadığını belirterek, ”Nükleer teknolojiye karşıyız, enerjinin kullanılmasına karşı değiliz. Bizler nükleer santraller vasıtasıyla insan yaşamını yok edecek şekilde elektrik üretimine karşıyız. Sinop’ta, Akkuyu’da yapılan mitinglere katılan binlerce insana aldırmayan AKP hükümeti ölmüş bu nükleer tehlikeyi yeniden hortlatmaya çalıştı. Parlamentoda görüşülen bu yasanın geçmemesi için CHP ve bağımsız milletvekilleri ellerinden gelen tüm yasal mücadeleyi yaptılar, ancak başaramadılar” dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-gosterisine-sicak-engeli_62986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!