Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akkuyu İçin Tek Yürek

Akkuyu İçin Tek Yürek

Cumhuriyet Gazetesi
Akkuyu İçin Tek Yürek

ülnar ilçesindeki Akkuyu beldesinin adının nükleer santral projelerinde geçmesi kentteki sivil toplum kuruluşlarını ve meslek örgütlerini harekete geçirdi.

Akdeniz Sosyal Forumu, Mersin Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği, KESK, Mersin Barosu, Tabipler Odası, Yerel Gündem 21 ve Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) öncülüğünde bir araya gelerek Mersin Nükleer Karşıtı Platformu'nu oluşturdu.

Sadece Mersin'de değil, yurdun herhangi bir yerinde nükleer santral kurulmasına karşı çıkan platform bileşenleri, önümüzdeki günlerde nükleer karşıtı eylem ve lobi çalışmalarını arttırmayı hedefliyor. Nükleer Karşıtı Platform'un öncülüğünü yapan EMO Mersin Şube Başkanı Kamer Gülbeyaz, Akkuyu'da halkı bilinçlendirmeye çalışacaklarını belirtti.

Akdeniz Sosyal Forumu Başkanı Kemal Dama da, ''Toplumun tüm dinamikleri olarak Türkiye'ye ve Mersin'e sahip çıkma zamanı. Akkuyu'ya nükleer santral yapılması konusunu tartışmaya dahi gerek yok. Nükleer enerji kullanımı, maliyet çıkarmaktan ve enerjide dışa bağımlılık yaratmaktan öteye gitmez. Nükleer enerji ve santrallar, çıkar çevreleri için iyi bir rant kapısıdır. Bu nedenle nükleer lobiler boş durmuyor'' dedi.

Mersin Baro Başkanı İsa Gök ise, nükleer santrallara tümden karşı olduklarını, sadece Mersin'de değil Türkiye'de kurulmasına karşı çıktıklarını ifade ederek ''Enerji ihtiyacı muhakkaktır. Gelişen teknoloji ile bu ihtiyaç daha da artar. Ancak üretilecek enerjinin niteliği önemlidir. Enerji ihtiyacı için hidroelektrik, jeotermal, güneş, rüzgâr, yeraltı gazları gibi alternatif enerji kaynakları kullanılmalıdır. Türkiye bu enerji kaynaklarını kullanmıyor ama tüm dünya artık bunlara yöneliyor. Nükleer santral batağına girmeyelim'' diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-icin-tek-yurek_43744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!