Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Santralin Yeri Belirlendi"

"Santralin Yeri Belirlendi"

CNN TÜRK
"Santralin Yeri Belirlendi"

nerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santralin yerinin belirlendiğini söyledi ancak yeri açıklamaktan kaçındı. CNN Türk'te yayınlanan Ankara Kulisi programına katılan Bakan Güler, santralle Türkiye'nin 2020'deki enerji ihtiyacının yüzde beşinin karşılanacağını söyledi. Güler, "Santrali özel sektörün yapmasını istiyoruz" diye konuştu.

Türkiye nükleer enerjiyi, nükleer enerjinin artılarını ve eksilerini tartışırken, hükümet şartlarını ve kurulacak santralin yerini belirledi. Santrali, özel sektör yapacak. Hükümetle firmalar arasındaki görüşmeler devam ediyor. Ancak santralin nereye kurulacağı henüz açıklanmıyor. Enerji Bakanı, "Santral için yedi bölgeyi etüt ettik. Yer belli. Özel sektör partnerleriyle görüşüyor, kredi ve teknoloji alım imkanlarını değerlendiriyorlar" dedi.

Hükümet nükleer santrali yapacak firmaya belli oranda enerji üretme zorunluluğu getiriyor, üretilecek enerji için alım garantisi vermeyi planlıyor.

"Santral gerekli"
Nükleer santrallerin tüm dünyada tehlikeleri tartışılırken, Enerji Bakanı Hilmi Güler bu santrale Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu söyledi. Bakan Güler, "Türkiye'deki alternatif enerji kaynaklarını kullansak bile, 2020'de nükleer enerjiye ihtiyacımız olacak" dedi. Kurulacak santral, Türkiye'nin 2020'deki enerji ihtiyacının yüzde beşini karşılayacak.

Türkiye'yi nükleer santral yapımına götüren faktörlerin başında doğalgazdaki dışa bağımlılık gösteriliyor. Enerji Bakanı da bu bağımlılığın yanlış olduğunu söyledi, "daha önce yapılan anlaşmaları beğenmesek de uymak zorundayız" dedi. Hilmi Güler, Rusya'dan alınan doğalgazın fiyatını da yine açıklamadı.

Projeyi TEAŞ yürütecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş. (TEAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek nükleer santral projesi ile ilgili yer seçimi ve kurulacak santralın kapasitesi ile projenin maliyeti yapılacak uluslararası ihale sonrası gelecek olan tekliflerden sonra belirlenecek.

Yılda yaklaşık 10 milyar kilovatsaat (KWH) enerji üretimine sahip olacak nükleer santral yapımı için açılan uluslararası ihaleye daha önce dünyanın önde gelen yerli ve yabancı firmaları teklif vermişlerdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yeniden yapımı gündeme gelen ihaleye geçen sürede enerji sektöründe önemli yatırımları üstlenen yerli yabancı firmalarının yanı sıra bu teknolojiye sahip bazı yabancı firmaların da katılması bekleniyor.

Erdoğan'ın yorumu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nükleer enerjinin hem kaynak çeşitliliği hem de enerjide arz güvenliği açısından Türkiye için önem arz ettiğini söyledi. Erdoğan, enerji politikasının belirlenmesinde temel hedeflerinin ucuz ve kaliteli elektrik üretimi olduğunu ifade ederek, hükümet olarak bu noktadan hareketle kaynakların çoğaltılması doğrultusunda yaklaşımlar geliştirdiklerini, yerli kaynakların aranmasına önem verdiklerini belirtti. Yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik özel sektör girişimlerini özendirmeye ve desteklemeye gayret ettiklerini de anlatan Erdoğan, ''Bu anlamda Türkiye'nin hayallerini gerçekleştirdik. Daha büyük hedeflere doğru hızla ilerliyoruz" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/santralin-yeri-belirlendi_42579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!