Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akkuyu’da 3. Reaktörün Temeli Atılıyor

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın 3. reaktörünün temeli 10 Mart Çarşamba günü atılacak.

yapi.com.tr
Akkuyu’da 3. Reaktörün Temeli Atılıyor

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralı Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın (NGS) 10 Mart Çarşamba günü 3. reaktörünün temeli atılacak. Temel atma törenine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin videokonferans yöntemiyle katılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “İlk reaktörü 2023’e yetiştireceğiz” dedi.

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre; Enerji Bakanı Dönmez yaptığı değerlendirmede, Akkuyu’da ilk temelin 2018 yılında atıldığını hatırlatarak, sahada süratli bir çalışmanın başlatıldığını söyledi. Akkuyu’da dört tane reaktörün planlandığını dile getiren Dönmez, “Birinci ünitede, şu anda reaktör kabı ve dört adet buhar üreticisi de sahaya indi. İkinci ünitenin temeli tamamlandı. Kor tutucu dediğimiz, çekirdek tutucu bir kap var, onun da yine montajı tamamlandı. Üçüncü ünitenin lisansı alındı, 10 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin’in videokonferans yöntemiyle katılarak üçüncü reaktörün temelini de atacağız.

Sonra dördüncü reaktör gelecek. Hedef; ilk reaktörü 2023’te inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında devreye almak, sonra da birer yıl arayla bu üniteleri devreye almak” dedi. Dönmez, Akkuyu NGS sahasında dört reaktörün inşaatına başlanıldığında inşaatın en yoğun zamanı olacağını ve istihdamın 16 bin kişiye ulaşacağını ifade etti. Dönmez, işletme döneminde ise fiilen santral çalışmaya başladığında 4 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-3-reaktorun-temeli-atiliyor_184464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!