Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akkuyu'da Eylem Var, Nükleer Santral Yargıya Taşınıyor

Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santralı için imzaların atılması Mersin’de tepkiye neden oldu. Sivil toplum kuruluşları, nükleer santral yapımını yargıya taşımaya hazırlanıyor. Son yıllarda rotasını turizme çeviren Mersin’de nükleer santral kurulması için Rusya ile anlaşma imzalanması

Radikal Gazetesi
Akkuyu'da Eylem Var, Nükleer Santral Yargıya Taşınıyor

Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santralı için imzaların atılması Mersin’de tepkiye neden oldu. Sivil toplum kuruluşları, nükleer santral yapımını yargıya taşımaya hazırlanıyor. Son yıllarda rotasını turizme çeviren Mersin’de nükleer santral kurulması için Rusya ile anlaşma imzalanması kentte soğuk duş etkisi yarattı.

Büyükeceli Belediyesi önünde toplanan çevreci ve nükleer karşıtı grup, pankartlar açıp ‘Nükleere inat yaşasın hayat’, ‘Nükleere hayır’ sloganları atarak santralın kurulacağı yere kadar yürüdüler. Anlaşmanın imzalanması üzerine sivil toplum kuruluşu temsilcileri toplanarak, bundan sonraki eylem planını hayata geçirmek için görüştü. Üç saat süren toplantıda, anlaşmanın iptali için Danıştay’a dava açılması kararı alındı.

Mersin Sanayici İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Ali Doğan, nükleer santral anlaşmasının imzalanmasının yanı sıra, ‘Mersin’in sahibi yok’ düşüncesiyle hareket edilmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Nükleer santralın düşünüldüğü Mersin’in turizme odakladığını belirten Doğan şöyle konuştu:

“Nükleer santral haksız şekilde Mersin’in başına bela edildi. ‘Nasılsa Mersin’de seslenmiyorlar, biz bunu yapalım’ denildi ve bunu yapma aşamasına getirdiler. Nükleer santral faaliyete geçerse Mersin turizmi ölür, yatırımcı gelmez. Akkuyu’ya kazma vurdurmayacağız. Her türlü hukuksal haklarımızı kullanacağız. Kısa sürede Danıştay’a dava açarak, anlaşmanın iptalini talep edeceğiz. Eğer kazma vurulursa Mersin kesinlikle kaybeder.”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi de, yönünü turizme dönen kentte nükleer santral yerine turizmin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Çeyrek yüzyıldır ‘Akkuyu’ya ve Mersin sahillerine kıymayın’, ‘Nükleer Santral yapmayın’, ‘Dünyanın bu en nadide koyları, ölüm ve korku sarmalında anılmasın’ diye haykırıyoruz. Bunun yanı sıra Akkuyu’yu depremsellik açısından inceleyen yeni bir rapor yok. Bu, santralın güvenliği ile ilgili kaygıları da artırıyor.” Mersin Nükleer Karşıtı Platform Başkanı Sabahat Aslan ise, yer lisansı koşullarının değişmesine rağmen anlaşmanın imzalanmasının şoku içinde olduklarını, yer lisansının iptali için de dava açtıklarını kaydetti. (dha)

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-eylem-var-nukleer-santral-yargiya-tasiniyor_79430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!