Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akkuyu'yu Onaylamayın

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Türkiye’nin enerji alanında yatırımcı şirketlerin çıkarlarını değil, yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı, ulusal ve kamusal çıkarları gözeten kamusal planlamaya ve programlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Çakar, Rusya Federasyonu ile yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santralı

Cumhuriyet Gazetesi
Akkuyu'yu Onaylamayın

Makina Mühendisleri Odası, Rusya Federasyonu ile yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santralı Anlaşması’nın Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanmaması çağrısında bulundu.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Türkiye’nin enerji alanında yatırımcı şirketlerin çıkarlarını değil, yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı, ulusal ve kamusal çıkarları gözeten kamusal planlamaya ve programlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Çakar, Rusya Federasyonu ile yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santralı Anlaşması’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmaması gerektiğini vurguladı.

Çakar, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu’da Nükleer Güç Santralının Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmayı Onaylayan Kanun Tasarısı’nın, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiği belirtilerek yasanın Mersin Akkuyu’da bir nükleer güç santralı kurulması ve işletilmesine yönelik düzenlemeler içerdiğini anımsattı.

Çakar açıklamasında AKP iktidarının, nükleer enerji gibi bilimsel ölçütlerin titizlikle ve planlı bir şekilde uygulanması gereken bir alanda, bu yasa ile ülke ekonomisi, ulusal ve kamusal çıkarlar, çevre ve insan faktörlerini dışlayıcı, dışa bağımlılığı arttırıcı bir karara daha imza attığına dikkat çekti.

Gecekondu tarzı yaklaşım

Çakar, bu anlaşma ile Rusya Federasyonu’nun proje şirketine bedelsiz arazi tahsisi yapılması, 15 yıl yüksek fiyatlı alım garantisi sağlanması gibi avantajlarla, yatırımcı Rus firmasına, kendi topraklarından uzakta, her türlü riskten arınmış olarak nükleer santral işletme olanağı sağladığını aktardı.

Çakar, nükleer enerji gibi çok ciddi bilimsel içerik ve teknik esaslar dahilinde ele alınması gereken stratejik yatırım alanının gecekondu tarzı bir yaklaşımla, ulusal ve kamusal çıkarlar gözetilmeksizin, yalnızca yatırımcı şirketin haklarını korumayı esas alan bir düzenleme ile gerçekleştirilemeyeceğini sözlerine ekledi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuyu-onaylamayin_81180.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!