Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKM Can Çekişiyor!

Cemil Çiçek’in ‘ucube’, Ertuğrul Günay’ın ise ‘çirkin’ dediği AKM, bakımsızlık nedeniyle can çekişiyor. Kırık kaldırım taşları, metro çalışması nedeniyle yükselen toz bulutları ve her yağmur sonrası oluşan küçük göletleri ile AKM, yıl içinde onlarca kente ev sahipliği yapıyor.

yapı.com.tr
AKM Can Çekişiyor!

Başkent’te, hemşehri günlerine ve pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezi(AKM), bakımsız haliyle dikkat çekiyor.

Her köşesinde ayrı bir problem olan merkezin bir tarafında Keçiören-Tandoğan metrosunun inşaatı için kurulan beton santrali nedeniyle toz bulutu oluşuyor. Ayrıca har yağmur sonrasında göle dönen yol ve kırık dökük duvar taşları da vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Hürriyet'ten Ender Baykuş'un haberine göre, Ankara’ya şehir dışından gelen illerin kendi kültürel değerlerini, yöresel yemeklerini, kıyafetlerini tanıttığı AKM’nin, içler acısı haliyle ilgili vatandaşlar, “Başkent, misafir illerin tanıtımını yaparken, kendi kötü reklam oluyor. Artık kendi ilimiz dışında etkinliklere katılıyoruz” dedi.

Bakımsızlıktan dökülüyor

Yıllardır devam eden “yıkılacak yeniden yapılacak” tartışmaları arasında gün geçtikçe kan kaybeden AKM’nin bakımsızlıktan duvarları dökülür hale geldi. Merkezin girişinde misafirleri karşılayan kaldırım taşları onarılmayı bekliyor. Merkezin bahçesinde devam eden Keçiören-Tandoğan metrosunun inşaatı çalışmaları nedeniyle kalkan toz ise misafirlere nefes aldırmıyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bakan taraftaki yol ise her yağmur sonrası göle dönüyor.

Üst geçit yok

AKM çevresinde üst geçit bulunmaması kazaya davetiye çıkarıyor. Dolmuş ve otobüse binmek için vatandaşlar, hızla giden araçlar arasından geçmek zorunda kalıyor.

Ziyaretçi sayısı azaldı

AKM’yi ziyarete gelen vatandaşların yanı sıra çevre esnafı da durumdan şikayetçi oldu. Taksiciler, 3-4 yıldır merkezin toz içinde olduğunu dile getirerek, “Müşteri kaybını bir kenara bıraktık, Ankara prestij kaybediyor. Gün içinde defalarca cam siliyoruz. Ancak daha da kötüsü ziyarete gelenlerin sayısındaki düşüş” diye konuştu.

Yıl 2009

Çirkin yapı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara’daki Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) ‘çirkin ve estetikten yoksun bir yapı’ şeklinde tanımlayarak, “Oradaki o çirkin yapıyı kaldırıp, yerine yapılacak onun 5 misli büyüklüğündeki yeni müzeyi gelecek yıl açacağız” dedi.

Yıl 2012

‘Ucube'den kurtulalım

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ‘ucube’ dediği AKM binasıyla ilgili, “Kıbrıs müzakereleri bir sona gelecek ama bu binanın akıbetinin ne olacağına karar vermek lazım. Bu çirkinlikten bir an evvel kurtulalım” diye konuştu.

Yıl 2012

Müze protokolü

Atatürk Kültür Merkezi alanında yer alacak Türkiye Uygarlıklar Müzesi’nin yapımına ilişkin protokol, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından imzalandı. Gökçek, AKM alanında yapılacak müzenin çok önemli bir proje olduğunu vurgulayarak, AKM alanında dev bir Ankara Meydanı oluşturulmasının da faydalı olacağının altını çizdi.

ETİKETLER: Ankara AKM
http://www.yapi.com.tr/haberler/akm-can-cekisiyor_113192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!