Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKM Neden Önemliydi?

KONGRE VADİSİ'nde dönenip dururken, AKM'nin önemini bir kez daha idrak etmiş bulunuyorum. Bizim idrakimiz kahırdan sonra çalışır. Siz de benim gibi tiyatroya, konsere gidebilmek için Mao'nunkine taş çıkartan Uzun Yürüyüş'ü gerçekleştirmek zorundasınız. Siz de her gün AKM'nin yapılması için yazarları göreve çağırırsınız. Yazarlar görevini yaptı,

Hürriyet Gazetesi
2 AKM Neden Önemliydi?

KONGRE VADİSİ'nde dönenip dururken, AKM'nin önemini bir kez daha idrak etmiş bulunuyorum.

Bizim idrakimiz kahırdan sonra çalışır.
Siz de benim gibi tiyatroya, konsere gidebilmek için Mao'nunkine taş çıkartan Uzun Yürüyüş'ü gerçekleştirmek zorundasınız.
Siz de her gün AKM'nin yapılması için yazarları göreve çağırırsınız.
Yazarlar görevini yaptı, siz uygulamaya geçecek yetkilileri göreve çağırırsanız daha yararlı bir girişimde bulunmuş olursunuz.
Sivil toplum kuruluşları da, İstanbul 2010 Ajansı da, yetkili bakan da dinleyicileri, seyircileri bu dertten kurtarma yükümlülüğünü sanırım unutuyorlar.
Ateş topu gibi elden ele dolaşıyor.
Oraya gittiğimde/gittiğimizde otomobilinizi parka koyar, kolaylıkla AKM'ye girerdik.
Şimdi Kongre Vadisi diye tanımlanan, adlandırılan coğrafyanın içinde ulaşabileceğiniz üç salonun ulaşma durumunu yazmalıyım. O salonlara gidenlerin ortak sesidir bu.
Geçen perşembe akşamı Raffi Portakal'ın Portakal Sanat ve Kültür Evi'ndeki Warhol'dan Hirst'e Dünya Sanatının Modern Ustaları sergisini gezdikten sonra, arabama bindim, ancak araba olduğu yerden ileriye gidemediği gibi önümüzde uzun bir kuyruk vardı.
Çünkü kocaman bir çimento arabası güpegündüz dört yol ağzına çimento döküyordu, döken işçiler herkesten özür diliyorlardı. Belli ki kabahat onlarda değil, saat 17.30'da onları buraya gönderenlerdeydi.

¡ ¡ ¡

KONGRE VADİSİ'nde üç salon var:
Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Cemal Reşit Rey Salonu, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu.
Üçüne de ulaşmak için labirentte kaybolmama deneyiminiz olmalı. En azından Firavun mezarlarını gezmiş olmalısınız.
Yazın Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'ndaki konserlere, toprak yoldan gidenleri -tırmananları demek daha doğru belki de- hatırladım hemen üstüne. Tüm bunlar bana, Beytlehem'e (Beytü'l-Lahm) hac farizasını yerine getirmek için uzun yolları yürüyerek geçen imanlı insanları hatırlattı.
Bu dört mekâna, yolda bir yerlere düşmeden, bir yerlerine bir şey olmadan, ulaşanlara zaten ben sanat ermişi gözüyle bakıyorum.
Geçen akşam Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'ndaki açılış gecesine gittim, yokuş çıktım. Sonradan öğrendim ki o güne mahsus, caddeden girişi açmışlar. Oraya da otomobil girmiyor.
Cuma akşamı da Lütfi Kırdar'daki John Malkoviç'in oyununa gittim, kendimi lokantanın parkına atarak uzun yol yürümekten kurtuldum.
Ben Lütfi Kırdar'a girerken gene bir inşaat makinesi yolu kapatmıştı.
Cemal Reşit Rey için de hemen hemen aynı yakınmalar ileri sürülebilir.
Belediyenin bu vadiyi ne zaman tamamlayacağı konusunda bilgim yok, zaten söylenenler gerçekleşmeyeceği için de öğrenmemin bir anlamı yok.
Bir konser dinleyecekseniz, bir tiyatro seyredecekseniz, bunu hak etmek için eziyet çekmelisiniz. Sanatsever olmak kolay değil.

¡ ¡ ¡

AKM daha yazılacak, yazılması da gerekir.

 

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/akm-neden-onemliydi_79463.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • AKM'yi yıkmak, evin çatısı su akıtıyor diyerek evi yıkıp yeniden yapmaya girişmek gibi bir örneğe denk düşer. Hem de, eviniz AKM gibi ulusal mimarlık tarihinde yer etmiş bir bina olmayabilir. Yıkıp yeninden yapmak, koruma kültüründen bihaber, kendi kazanımlarıyla barışamamış, muhafazakarlığı tek kulvarda düşünebilen kısır bir toplumun ürünüyken; korumak, muhafaza etmek, onarmak ise düşünen, kültürel kazanımlarına sahip çıkan, tarih ve kültür bilincine sahip bir toplumun ürünü olabilir. Bazı yapıların onarım maliyetleri yeninden yapım maliyetlerinden yüksek olabilir; hatta bu durum, yapının tarihi niteliği arttıkça öyle olacaktır da. Yöntem bu olsaydı, örneğin Ayasofya'yı mütemadiyen restore edip yenilemek yerine yıkar; yeni inşa edeceğimiz çelik konstrüksiyon iskeletin üstünü orijinal hali gibi giydirir, bir daha uğraşmazdık. Korumacılık, daha detaycı ve bilimsel bir zihnin ürünüdür. YANITLA
  • AKM' nin kesin kes yıkılıp, yeni bir proje olarak yapılması gerekmektedir. Yangın geçirmiş, daha yapılış sırasında iki defa tadilat görmüş, çatısı tekrar yükseltilmek için yıkılıp, tekrar yapılmış, zorlanmış bir projede inat etmek neden anlamıyorum. Bu işi duygusal olarak değil de teknik olarak düşündüğünüzde yıkılması gerekmektedir. Ama aynı işlevleri görecek şekilde tekrar yapılmalıdır. Hem daha ucuza mal olacağını kesinlikle söyleyebilirim. Ayazpaşa, ölü binalar semti olmaktan artık kurtarılmalıdır. Park otel, yanındaki bin yıllık eski dökülen bina, vakıfların işe yaramaz eski proje üzerine yapılan şimdiki binası, terk edilmiş eski Japon konsolosluğu gibi, bu yüzden tamiri bile yapılmayan kaldırımlar, kuruyan çınarların yerine yenisi bile dikilmeyen bir ara kaldırım, temizlikçilerin bile süpürmediği pis kaldırımlar. Doğrusu konsolosluklar caddesi olan gözde semt, artık bir taşra semtinden daha bakımsız haldedir. Ayrıca temizlik yapacağız diye günün belirli belirsiz saatlerinde İstiklal caddesinden geçirilen heyüla temizleme canavarlarının çıkardığı sesten rahatsız olmayan var mı? "Belediye çalışıyor" yazılı bu makinaların derhal o saatlerde temizleme yapmaları önlenmelidir. Daha küçük boyutta sessiz el makinaları varken, sıra sıra zabıta vasıtalarına para vermeye gerek yok kanımca. Hep gösteriş, motosikletler, iki tekerlekli dik duran gösteriş arabaları hepsi boş. Lütfen Beyoğlu belediye başkanlığı uyanıp bunlara çare arasın. Daha doğrusu biraz da kendine oy vermediğini beyan ettiği Ayazpaşa'lıları cezalandırmayı bıraksın. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!