Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKM Yıkılıyor...

TBMM Kültür Komisyonu, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılarak yerine yenisinin yapılmasını öngören kanun tasarısını aynen benimsedi. Yıkım "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" kanunu kapsamında öngörülüyor.

Milliyet Gazetesi/Melih AŞIKBMM Kültür Komisyonu, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılarak yerine yenisinin yapılmasını öngören kanun tasarısını aynen benimsedi. Yıkım "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" kanunu kapsamında öngörülüyor.
Ancak tuhaftır; tasarıda AKM ile Rami Kışlası dışında somut bir proje yok.
AKM'nin yerine ne yapılacak? Otopark, cami, alışveriş merkezini de içinde barındıran bir kompleks belki. Hiçbir şey belli değil.
Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Meriç Sümen, birkaç gün önce Başkent TV'de iktidar mensuplarının operaya hiç gelmemesinden yakınıyordu. Opera ve tiyatroya dargın bir iktidarın daha iyi bir salon için bu kadar büyük heyecan içinde olması garip değil mi?
AKM üzerindeki tescil de henüz kaldırılmış değil...
İstanbul'un vitrininde yer alan böyle bir sembol yapı için önce bir proje yarışması açılır. Yeni proje yapılır. Kamuoyuna sunulur. Ondan sonra yıkım başlardı. Burada işler tersinden yürüyor. O yüzden kuşkular büyüyor.
Komisyon üyesi Muharrem İnce İstanbul'da onca uzman üniversite dururken Sakarya Üniversitesi'ne rapor hazırlatılmasını eleştiriyor. Kaldı ki o raporda da yıkım öngörülmüyor.
Kültür Bakanı Ertuğrul Günay "AKM'yi, İstanbul'da yerine koyacak bir şey olmadan yıkmam. AKM'nin 2010'a yetişmemesi ihtimalini görürsem, yıkmam" diyor... İyi güzel de... Yakında o koltuğa bir başkasının oturup yıkmayacağı ne malum?
Bu arada siz.. orada yıllarca tiyatro, opera, bale izleyen sanatseverler... Sizin hiç söyleyecek sözünüz yok mu?

http://www.yapi.com.tr/haberler/akm-yikiliyor-_56712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!