Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKM'nin Kaderi Tartışılıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un AKM (Atatürk Kültür Merkezi) hakkındaki açıklamasından sonra, merkezin yıkılması ya da onarılması konusunda tartışmalar başladı.

Hürriyet Gazetesi/Doğan HIZLANültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un AKM (Atatürk Kültür Merkezi) hakkındaki açıklamasından sonra, merkezin yıkılması ya da onarılması konusunda tartışmalar başladı.

Bakanlık yetkililerinin bildirdiğine göre, AKM bugün ancak dörtte bir kapasiteyle çalışıyor.

Merkezin tam olarak çalışabilmesi için gerekli onarım parası 59 trilyon lirayı buluyor.

Eğer yıkılıp yeniden yapılırsa 104 trilyon liraya mal olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni yapılacak merkezin niteliği üzerine şu bilgiyi veriyor:

‘Yine 52.000 metrekare üzerinden planlanan ve dünya çapında açılacak bir yarışma sonucu yaptırılması öngörülen çok görkemli bir kültür merkezinin maliyeti ise 104.000.000 YTL olarak hesaplanmıştır.

Her türlü modern teknik donanımı haiz, söz konusu merkezin içinde çok amaçlı kullanım için konferans, konser, tiyatro ve sinema salonları, sanat galerileri, prova salonları, atölye ve üniteler, yemekhane, kafeterya, açık ve kapalı otoparklar ile idari ve teknik mekánlar yer alacaktır.

Yapımı planlanan kültür merkezi sadece Türkiye'nin değil, dünyanın önde gelen kültür ve sanat mekánları arasında yer alacaktır.'

AKM'nin yıkılıp yeniden yapılması konusunda bir tarih verilmiyor. İlk düşündüğüm, bu süre içinde bu binanın işlevini hangi mekánın göreceği.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi gösterilerini, konserlerini bu binada gerçekleştirmektedir.

Üstelik, önümüzdeki sezon Devlet Tiyatrosu'nun Taksim Sahnesi'nin de boşaltılacağı bilinince, salon ihtiyacının daha da artacağı ortadadır.

AKM'nin yıkılıp yeniden yapılması işleminin, bence İKSV'nin inşaatını başlattığı Maslak Gösteri Merkezi'nin bitirilmesinden sonra uygulamaya konulması daha mantıklıdır.

Bakanlığın açıklama notunun son paragrafını aldım yazıma:

‘İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Şakir Eczacıbaşı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Valisi ve İstanbul Belediye Başkanı ile binanın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devri konusunda bir toplantı yapıldı. Bakanlığa devrinden sonra bina bir buçuk yıl içinde tamamlanacak.'

Açıklamada başlama tarihi belirtilmiyor.

Hiç kuşkusuz İstanbul'un yeni bir kültür merkezine gereksinimi var. İyi bir konser salonuna da.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akmnin-kaderi-tartisiliyor_58332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!