Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKM'ye Yıkım Vizesi Çıkmadı

Yıkılacağı açıklanan AKM için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onay vermedi. Kurul, raporda 'yıkım gerekir' ibaresi bulunmadığını kaydetti.

Sabah Gazetesi/Erhan ÖZTÜRK
AKM'ye Yıkım Vizesi Çıkmadı

ültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un, "Yıkıp yeniden yapacağız" dediği Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için toplanan 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Taksim'deki binanın yıkılmasına vize vermedi. Bakanlığın yaklaşık 2.5 ay önce yaptığı başvurunun ardından Kurul, binanın deprem dayanıklılık raporu ile AKM'nin yerine yapılması düşünülen konsept projenin getirilmesini talep etti. Bu talep üzerine bakanlık Sakarya Üniversitesi'nden 15 Mayıs'ta alınan dayanıklılık raporunu sundu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Prof. Dr. Kemalettin Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Naci Çağlar'ın hazırladığı raporda, AKM'nin depremsellik göz önüne alınarak yıkılması ibaresi yer almazken, raporun sonuç bölümünde, binanın güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Bunun üzerine Kurul üyeleri yaptığı toplantıda, konsept projenin de getirilmesi gerektiğine karar vererek AKM dosyasını rafa kaldırdı.

400 Milyon dolarlık bütçe
Bakanlığın, yaklaşık 400 milyon dolarlık bir bütçeyle yıkıp yeniden yapmayı düşündüğü AKM'ye kuruldan vize çıkmaması, bakanlığı harekete geçirdi. 1946 yılında temeli atılan AKM'nin tescilli bina olduğunu belirten Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Turgut, "SİT alanında bulunan bir yapıt. Yüzde 20 deprem riski taşıyor olsa bile güçlendirilmesi gerekir" dedi. 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurul Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan ise, AKM'nin tarihsel bir değerinin bulunduğunu söyleyerek, "Sakarya Üniversitesi'nden depremle ilgili rapor geldi. Orada da 'yıkılmalıdır' diye bir ibare yok. Biz yıkma değil koruma kuruluyuz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akmye-yikim-vizesi-cikmadi_54469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!