Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKM’yi 'Kültürel Varlık' Olmaktan Çıkarıyorlar

1997'de "Taksim'e cami" tartışmaları sırasında dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay tarafından, "Kültür varlığı" olarak tescil edilen AKM, şimdi aynı bakanlık tarafından tescilden düşürülmek isteniyor.

Hürriyet Gazetesi /Fatma Aksuimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51684.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Anıtlar Kurulu, önümüzdeki hafta, SIT alanında bulunan AKM'nin geleceğiyle ilgili karar vermek üzere toplanacak. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, geçen yıl, onarım masraflarını gerekçe göstererek, AKM'nin yıkılıp yeniden yapılacağını söylemişti. Konu bir süre tartışıldıktan sonra unutuldu. Bakanlık, geçtiğimiz günlerde İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurarak, AKM'nin tescilinin kaldırılmasını istedi. Kurul, 7 Şubat Çarşamba günkü toplantısının ardından, Bakan Danışmanı Yalçın Kurt başkanlığındaki heyetle AKM'de incelemelerde bulundu. Kurul üyeleri, bakanlık yetkililerine,yapılması planlanan binanın farklı amaçlı olmaması gerektiğini anlattı.

Çağdaş Değil

Bakanlığın AKM'yi tescilden düşürülmesi için kendilerine resmi talepte bulunduğunu söyleyen 2. No'lu Kurul Başkanı Prof. Mete Tapan, "Bakanlık AKM'nin ihtiyacı karşılamayıp, çağdaş hizmet veremediği gerekçesiyle burayı tescilden düşürmek istiyor. Çağdaş bir Atatürk Kültür Merkezi olarak yeniden inşa etmek istiyorlar" dedi. Bir binanın tescilden düşmesi için gerekli şartların olması gerektiğini vurgulayan Tapan şunları söyledi: "Bize sunulan raporda en önemli konu AKM'nin 1999 depreminden önce inşa edilmiş olması. Henüz yıkım diye bir şey yok. Sadece tescilin kalkması sözkonusu. Ama bu da yeni bina yapılabilmesinin ön iznidir. Binanın iç mimarisi, bugünün koşullarına uygun değil. Bakanlık elemanlarının, binanın statik güçlendirmesi için hesapladığı rakamlara baktığınızda, yıkıp yeniden yapılması halinde ortaya çıkan rakam daha uygun. Benim şahsi düşüncem, binanın, tarihi ve kültürel değeri çok büyük değil. Israrla üzerinde durmak istediğim, burada mutlaka Atatürk Kültür Merkezi olacak. Burada başka bir şey yapılamaz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/akmyi-kulturel-varlik-olmaktan-cikariyorlar_51684.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!