Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP Akarsuları Satışa Çıkarıyor

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, AKP'nin son 5 yıldır ülkenin doğal kaynaklarını, sahillerini, ormanlarını, fabrikalarını "pazarlamaya" çalıştığını söyledi.

Cumhuriyet GazetesiKP hükümeti ormanlar, sahiller, fabrikaların ardından akarsuların da özelleştirilmesi için girişimlere başladığını açıkladı. Duyarlı kesimler, anayasaya aykırı olduğu ve kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle girişime karşı duruş sergileyeceklerini belirtiyor.

Hükümet, küresel ısınma, yağışların azlığıyla ortaya çıkan "su krizi"ni çözmek için akarsulara göz dikti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, proje çerçevesinde belirlenecek bölgelerin sulanması için akarsuların yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre açılacağını bildirdi. Sistemle akarsu ve göletlerin kullanım hakkı 49 yılı geçmeyecek şekilde devredilecek. İşi üstlenecek yatırımcılar "ihale" yöntemi yerine, nükleer santral projesinde olduğu gibi "yarışmayla" belirlenecek.

'Anayasaya aykırı'
Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, AKP'nin son 5 yıldır ülkenin doğal kaynaklarını, sahillerini, ormanlarını, fabrikalarını "pazarlamaya" çalıştığını söyledi. Akarsuların özelleştirilmesinin anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Ünlütürk, "Anayasa doğal kaynakları, kıyıları, akarsuları koruma altına almıştır. Yapılmak istenen özelleştirmede kamu yararı yoktur. AKP'nin zaten 'kamu yararı' gibi bir derdi yok. Yapmak istedikleri, ülkenin bütün kaynaklarını pazarlayıp borç ödemek. Kaynaklar kullanımında kamu yararının olması lazım. Ancak akarsuların özelleştirilmesinin mantıklı bir yanı yok" dedi. Girişimin yasalaşması durumunda dava sürecini başlatacaklarını da bildiren Ünlütürk, "AKP'nin her şeyi satmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da bütün özelleştirmelere karşı çıktıklarını söyledi. Soğancı, enerji alanında yapılan özelleştirme sonucunda 8 kentte elektrik kesintilerin yaşandığını anımsattı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-akarsulari-satisa-cikariyor_55615.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!