Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP Cargill'e Aftan Vazgeçmiyor

AKP tarımsal arazi üzerine tesis kuran Cargill için iktidarı boyunca üçüncü kez yasa değişikliğine gidiyor. Önceki affı Ahmet Necdet Sezer veto etmişti.

Radikal Gazetesi
AKP Cargill'e Aftan Vazgeçmiyor

nayasa Mahkemesi'nin, Cargill'i kurtarmak amacıyla tarım dışı amaçla kullanıma açılmış tarımsal arazilere af öngören yasa maddesinin yürürlüğünü durdurma kararı devam ederken, AKP Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu, Cargill'i kurtarmak için aynı maddeyle ilgili yeni bir yasa teklifi hazırladı. Karapaşaoğlu'nun yasa teklifi TBMM Tarım Komisyonu'nda 14 Şubat Perşembe günü görüşülecek.

Cargill'i kurtarmak için AKP iktidarı döneminde üçüncü kez yasa değişikliğine gidiliyor. 2004'te gerçekleştirilen ilk yasal düzenleme, tarım dışı amaçla kullanılmaması gereken tarım arazileri üzerine kurulan tesisler için, altı aylık sürede gerekli işlemleri yaptırmak kaydıyla af öngörüyordu. Yerel yönetimlerin karşı çıkmaları ve yargı kararları nedeniyle Cargill ilk düzenlemeden yararlanamadı.

Bunun üzerine Karapaşaoğlu Cargill'i kurtarmak için 2006 yılı şubat ayında ikinci bir yasa teklifi verdi. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen bu yasa, TBMM Genel Kurulu'nda 2007 yılı ocak ayında yeniden görüşülerek yasalaştı. Anayasa Mahkemesi ise 19 Şubat 2007'de, kanunun Cargill'i kurtarmayı amaçlayan geçici 3. maddesinin yürürlüğünü durdurdu. Bu madde, Cargill'in tarım arazisi üzerine yaptığı tesislerin yıkılmaktan kurtarılması için şirkete üç yıl süre kazandırıyor.

Karapaşaoğlu'nun son teklifi, af niteliğindeki geçici 3. maddeye 'tarımsal bütünlüğü bozmama' koşulunu içeren ibare ekliyor. Teklifin gerekçesinde, Anayasa Mahkemesinin 2004'te çıkarılan bir önceki af düzenlemesinde 'tarımsal bütünlüğü bozmama' koşulu bulunduğu için maddeyi iptal etmediğine dikkat çekilerek, geçici 3. maddeye de aynı yönde hüküm konulduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-cargille-aftan-vazgecmiyor_59418.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!