Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP: Geri Adımda Sakınca Yok CHP: Gökçek'e Ders Olmalı

Bahçelievler 7. Cadde’de yapılacak içki referandumunun iptali Büyükşehir Belediye Meclisi’nde farklı yorumlara yol açtı. Önerge sahibi AKP’li Yılmaz, "Olaylar farklı yerlere çekildi" derken, CHP’li Güleken "Kamuoyunun tepkisi Gökçek’e ders olmalı" dedi.

Hürriyet Gazetesi
AKP: Geri Adımda Sakınca Yok CHP: Gökçek'e Ders Olmalı

Bahçelievler 7. Cadde’de yapılacak içki referandumunun iptali Büyükşehir Belediye Meclisi’nde farklı yorumlara yol açtı. Önerge sahibi AKP’li Yılmaz, "Olaylar farklı yerlere çekildi" derken, CHP’li Güleken "Kamuoyunun tepkisi Gökçek’e ders olmalı" dedi.

Bahçelievler 7. Cadde’deki referandumdan içkili yer bölgesi ilanıyla ilgili sorunun çıkarılmasına Büyükşehir Belediye Meclisi’nden farklı tepkiler geldi. Önerge sahibi AKP’li Ayhan Yılmaz, "Olaylar farklı yere çekildi. Madem maksadını aşan bir durum oldu, geri adım atmakta sakınca yok" derken, Çankaya Belediye Meclisi Başkan Vekili ve Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Güleken, "Huzursuzluk yaratarak hizmet olmaz. Umarım kamuoyunun tepkisi Gökçek’e ders olur" dedi.

7. Cadde’deki referandum Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki üç parti grubunda da farklı ses getirdi. İşte ilk tepkiler.

AKP Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz: İnsanlar üzüm yemekten vazgeçip bağcı yemeye başladılar. Bu konuda uygulama yaparken halkın fikrini almakta sakınca yoktur. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 7. Cadde konusunda uygulama yapılması için karar alınmadı. O bölgedeki insanlar ne düşünüyor o sorulacaktı. Ama buna bile tahammül edilemedi. Olaylar farklı yere çekildi. Madem maksadını aşan bir şey oldu o zaman geri adım atmakta bir sakınca yok diye düşünüyorum.

CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Güleken: Büyükşehir Belediyesi’nin görevi Ankara halkının ve kentinin gelişmesini, insanların daha huzur içerisinde daha iyi bir kentte yaşamasını sağlamak, bu hizmetleri uygulamak olmalı. Akay Kavşağı’nda olduğu gibi içki meselesinde de yurttaşlar arasında gerginlik ve hizmet eksikliklerini gündemden düşürmek için gölgeleme yapmak doğru bir yönetim tarzı değil. Gökçek Ankara’da rahatsızlık verici kamplaşmalardan temel hak ve özgürlüklerde sorgulayıcı anlayıştan vazgeçmeli. Kamuoyu yoklaması konusunda da Ankara’da Gökkuşağı gibi Eskişehir Yolu’ndaki çelik kafes gibi kentte rahatsızlık yaratan konularda görüş almalı. Umarım Gökçek kamuoyu tepkisinden ders alır.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık: Değişen bir şey yok, Akay Kavşağı gibi başladığımız yere döndük. Hayırlı olsun. Birincisi baştan beri biz bunu ciddiye almamıştım, gayriciddi olduğu görülüyor. İcra olanağı olan bir şey değildi. Şu an değişen şey yok. 7. Cadde’nin yaya bölgesi olması Bahçelievler için de Ankara için de olumlu olacaktır. Doğrudan ben hata yaptım deme bir içtenlik ve doğru tavır gerektirir. Eğer medya ve CHP’li muhalif üyeler Melih Bey’in kararını etkileyebiliyorsa bu demokrasi için iyidir. Uygulanması mümkün olmayan hukuk dışı bir yöntemin işlemesi zaten mümkün değildi.

MHP Grup Başkan Vekili Hamit Yavuz: Günlerce Akay’da aynı şeyi tartıştık. Suni gündem yaratarak kamuoyu oyalanıyor. Maalesef CHP buna düşüyor, Melih Bey de kullanıyor. Biz bu uygulamayı doğru bulmuyoruz. İçki içen de var içmeyen de var. Ankara’nın sorunlarını konuşmamız lazım. Yapılan icraatları işleri konuşmalıyız. Elbette anketler yapılmalı ama yasal zemin oluşturulmalı. Ankaralı oylanmamalı. İki tarafta bunu siyasi rant olarak kullanıyor. Sonuçta Ankaralı zarar görüyor ben bu tür oylamalarla Başkent’in gündemini oyalamak yerine hizmet üzerine tartışma taraftarıyız.

Başbakan Gökçek’i uyarsın

CHP Milletvekili Zekeriya Akıncı’nın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, şu ifadeler yer aldı: "Bu ülkede birliğin ve bütünlüğün sağlayıcısı olması gereken kamu yöneticilerinin, tam aksi ortamları doğuracak, bu tür olumsuz girişimlerini sadece izlemekle mi yetineceksiniz? Yok, eğer bu tartışmalar sizi de rahatsız ediyorsa, Ankara’nın bunca sorunu çözüm beklerken, böyle abuk sabuk işlerle uğraşan Belediye Başkanınızı ve yöneticileri bu tür girişimlere son vermeleri için uyarmayı düşünüyor musunuz?"

Yaşam hakkı oylanamaz

Yaşam hakkının oylanamayacağını ifade eden Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı ise, "Alkolün zararlı etkileri olsa da, oylamaya sunulması doğru değildir. Yaşam tarzının oylanmasını ve sorgulanmasını doğru bulmuyoruz" dedi. AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Halide İncekara da, "Bireyler sokağı rahatsız etmediği sürece sorun yoktur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-geri-adimda-sakinca-yok-chp-gokceke-ders-olmali_72475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!