Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AKP'li Başkan Bir 'Dava' Adamı

Denizli Belediyesi yine davalık! Bu kez konu Valilik Meydanı Projesi’nde öngörülmemesine proje mimarının izni olmadan Kız Meslek Lisesi Binası’nı yıkmak. Denizli Valiliği tarafından açılan yarışmayı kazanan projeye göre kent merkezinde yeni bir meydan kazandırılması amaçlanıyordu. Denizli Valiliği’nin mevcut binasının yıkılarak çevresindeki kamu

BirGün Gazetesi
AKP'li Başkan Bir 'Dava' Adamı

Denizli Belediyesi yine davalık! Bu kez konu Valilik Meydanı Projesi’nde öngörülmemesine proje mimarının izni olmadan Kız Meslek Lisesi Binası’nı yıkmak. Denizli Valiliği tarafından açılan yarışmayı kazanan projeye göre kent merkezinde yeni bir meydan kazandırılması amaçlanıyordu. Denizli Valiliği’nin mevcut binasının yıkılarak çevresindeki kamu bina ve arazilerini de içine alacak şekilde büyük bir meydanın tasarlandığı proje uygulamaya kondu.

Projenin uygulayıcısı Denizli Belediyesi, meydan çalışması sırasında bir takım tadilatlara gitti. Mimarın da onayı alınarak daha önce meydan altından geçmesi düşünülen yer üstüne alındı. Bunun için mevcut Kız Meslek Lisesi binasının konferans salonun bulunduğu bölümün yakılması kararlaştırıldı.

Ancak belediye, proje mimarının onayını almadan binayı komple yıktı. Yıkım için başlatılan gece operasyonu çoğunluğunu CHP’li meclis üyeleri ve siyasetçilerin oluşturduğu bir grup tarafından engellendi.

BAŞLADIĞI İŞLERİ BİTİREN BAŞKAN!

Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, engelle girişiminin ardından yaptığı açıklamada “Biz başladığımız işi bitiririz” dedi ve belediye ekipleri binayı bu girişimden iki gün sonra yerle bir etti.

Mimarlar Odası Başkanı İbrahim Şenel, Kız Meslek Lisesi binasının yıkımı öncesi yaşanan tartışmalar sırasında Denizli Valisi Yavuz Erkmen ile görüştüklerini ve Erkmen’in kendilerine Kız Meslek Lisesi binasının sadece bir bölümünün yıkılacağına dair söz verdiğini  açıklamıştı. Ancak binanın tamamen yıkılmasının ardından tekrar bir değerlendirme yapan Şener, proje mimarıyla görüştüğünü ve yıkımın mimarın onayı olmadan yapıldığını duyurdu. TMMOB İKK ise durumu yargıya taşıyacaklarını söyledi. Dava başvurusunun bugünlerde yapılması bekleniyor.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, göreve geldiği 2004 Mart’ından bu yana yüze yakın dava dosyasıyla mücadele etti, ediyor. İmar uygulamalarının yüzlerce davayı kaybeden belediye, AKP’li Zeybekci’nin uygulamaları nedeniyle defalarca kez zarara uğratıldı.

TMMOB, Başkan’ı dava yağmuruna tuttu

İmar uygulamaları ile ilgili en fazla hukuki girişim TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirildi. Başını dönemin İKK Sekreteri Aydın Yücel’in yaptığı hukuksal girişimlerde şu ana kadar Demokrasi Meydanı, 1/25 binlik çevre imar planı, Sümerpark için alınan imar kararları mahkemeye taşındı. Belediye Demokrasi Meydanı’nı ve 1/25 binlik çevre imar uygulamalarında kesin hükümle mahkum edildi. Sümerpark ile ilgili yerel mahkemenin ‘yasal’ kararını Danıştay’a taşıyan TMMOB İKK, çevre yolunun 2. etabıyla ilgili uygulamaları da geçtiğimiz günlerde yine yargıya taşıdı.

Emlak vergilerinin fahiş artırımı konusunda yurttaşların açtığı davaları kaybeden Denizli Belediyesi, su abone ücretlerinin 50 liralardan 1500 liralara çıkmasıyla ilgili aldığı karar nedeniyle de yargılandı. Bir yılı aşkın zaman uygulanan bu düzenlemede haksız bulundu. Belediye şimdi yurttaştan tahsil ettiği bu haksız paraları geri ödemeye çalışıyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/akpli-baskan-bir-dava-adami_80906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!