Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AKP'li Beykoz Belediye Başkanı'na da Soruşturma Açılmalı

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu , Acaristanbul projesi ile ilgili yönetimdeki AKP'li belediyenin de sorumlu olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi/Özlem GÜVEMLİ
1


imarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu , Acaristanbul projesi ile ilgili yönetimdeki AKP'li belediyenin de sorumlu olduğunu söyledi. Serdaroğlu Ormanı'ndaki villa projesi için 2003 yılında planın iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile açılan davanın 2006 yılında sonuçlandığını anımsatan Muhcu, "Mahkeme planların iptaline karar verdi. Beykoz Belediyesi, bu kararı temyize götürdü, yani Acaristanbul'daki yapılaşmanın devam etmesine önayak oldu. İçişleri Bakanlığı, eski Beykoz Belediye Başkanı'na soruşturma açılmasına izin verdi. Ancak şu anki belediye başkanının da soruşturulması gerekiyor" dedi.

Muhcu, ayrıca Ömerli'deki Seferusta Özel Ormanı'nda benzer bir yapılaşma sürecinin başlamak üzere olduğu uyarısında bulundu.

Eyüp Muhcu, Serdaroğlu Ormanı'nda yapılan planlara bağlı olarak 833 villaya ruhsat verildiğini, 2003 yılında planın yürürlüğünün durdurulması ve iptali için dava açtıklarını anlatarak, idare mahkemesinin 2005 yılında planın yürürlüğünün durdurulması yönünde karar verdiğini belirtti. Ardından 2006 yılında mahkemenin planın iptaline karar verdiğini ifade eden Muhcu, "Beykoz Belediyesi, buradaki yapılaşmanın devam etmesi için davayı temyize götürdü. Yüksek yargı, Beykoz Belediyesi'nin yürütmenin durdurulması istemi ile yaptığı başvuruyu reddetti. Ve iptal kararının iptali ile ilgili incelemesini sürdürüyor. Karar yakında çıkacak " dedi.

Yerel yönetimlerin, bakanlığın mülki amirlerinin hem Saip Molla hem Serdaroğlu Ormanı'yla ilgili verilen yargı kararlarının gereğini yerine getirmediğini vurgulayan Muhcu, "Serdaroğlu Ormanı ile ilgili dava açtığımızda örnek 3 villa bulunuyordu. 830 villa henüz yapılmamış, milyonlarca ağaç kesilmemişti. Buna karşın süreç işledi. Yürütmeyi durdurma kararını belediye yerine getirmedi. Milyonlarca ağaç kesildi, villalar tamamlandı. Bu arada koruma kurulu hepimizi şaşırtan bir karar aldı. Bölgenin 1. derece doğal sit alanı özelliğini değiştirerek 3. derece doğal sit alanı ilan etti. Bir anlamda bu yapılaşmaların önünü açtı. Dava süreci içinde bilirkişi raporlarında koruma kurulunun kararı gerekçe gösterilerek ruhsatların yapılaşma izinlerinin geçerli olduğu yönünde görüş belirtildi" diye konuştu.

Seferusta Ormanı'na Villa
Eyüp Muhcu, Seferusta Özel Ormanı'nın, Ömerli İçme Suyu Havzası'nda yer aldığını ve burada Kemer Country'yi yapan Edin Grup tarafından 1000 villa inşaatı projesinin gündeme getirildiğini söyledi.

Ömerli İçme Suyu Havzası'nda bin malikâne yapmak amacıyla hazırlanan imar planlarının iptali için Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davaya müdahil olduklarını anlatan Muhcu, "Yargı süreci devam ediyor. Henüz bir tahribat gerçekleşmedi. Ama her an başlayabilir. Bu konularda yargı kararlarını dikkate almıyor yönetimler. Serdaroğlu Ormanı'nda olduğu gibi açılan davayı dikkate almadan uygulamaya devam ederlerse, girişim Ömerli İçme Suyu Havzası'nda yağma hareketi ile sonuçlanabilir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akpli-beykoz-belediye-baskanina-da-sorusturma-acilmali_50201.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • yapılan ve yapılmakta olan villaların ruhsatının iptalinin istenmesinin tek sebebi var, belediyenin icraatını gölgelemek. çünkü bu belediye başkanı iktidar partisine ait, işin içinde haset var çekememezlik var. onlara tavsiyem sabırlı olsunlar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!