Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'AKP'nin Özelleştirme Politikalarına Dur Diyeceğiz'

İstanbul Valisi Muammer Güler, geçtiğimiz Haziran ayında İstanbul'daki bazı okulların satılacağını açıklamış, bu karar eğitimciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. İstanbul'daki okulların satış kararı onları hareketlendirdi. "Okuluma Dokunma İnisiyatifi", bu satışın rant için yapılacağı, öte yandan eğitimdeki sorunları çözmeyeceği görüşünde...

NTV
'AKP'nin Özelleştirme Politikalarına Dur Diyeceğiz'

İstanbul'daki okulların satış kararı onları hareketlendirdi. "Okuluma Dokunma İnisiyatifi", bu satışın rant için yapılacağı, öte yandan eğitimdeki sorunları çözmeyeceği görüşünde...

İstanbul Valisi Muammer Güler, geçtiğimiz Haziran ayında İstanbul'daki bazı okulların satılacağını açıklamış, bu karar eğitimciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Elde edilecek gelirin de yeni okulların yapılması ve arsaların kamulaştırılmasında kullanılacağını söyleyen Güler, açıklamasında daha önceki yıllarda da, “ticari alanlarda, ana meydanlarda ve yol kavşaklarında kalan, eğitim-öğretim bakımından daha uygun mekânlara taşınabilecek ama bulunduğu yer itibariyle gayrimenkul anlamında rantı yüksek okulların satışı ve devri” ile ilgili bir kanunun bulunduğunu belirtmişti.

Listedeki okullar; rantı yüksek, ticari alan olarak değerlendirebilecek olanlar... Bir kısmı özel idareye ait ilköğretim, bir kısmı ise Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı orta öğretim kurumları...

Turizm ya da iş merkezi

Güler, belirlenen bu okulların bulunduğu arsaların turizm ya da iş merkezi olarak değerlendirilebileceğini aktarmıştı.
Söz konusu bu durum, "Okuluma Dokunma İnisiyatifi"ni harekete geçirdi.

Her biri tarihi miras niteliğini taşıyan bu okulların satılmaması için mücadele veren İnisiyatif; Eğitim Sen 3 No’lu Şube, TMMOB, Mimarlar Odası, EMEP, CHP, DSP, TKP, Halkevleri, TDH, ESP ve Elele Kadın Derneği’nden oluşuyor.

İnisiyatif, bu satış sonucunda eğitimdeki sorunların çözülmeyeceğini görüşünde... 

"AKP'nin özelleştirme politikalarına dur diyeceğiz"

Satış kararının 2009 yılının başında Ankara'da bir toplantıda alındığını söyleyen Eğitim-Sen 3 nolu Şube Başkanı Nebat Bükrek, gelinen bu noktayı ntvmsnbc'ye anlattı:

"Ankara'daki toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bir heyette katıldı. Ardından Haziran ayında İstanbul Valisi tarafından açıklandı. SEKA, TEKEL, TELEKOM gibi kamu kuruluşlarının satılmasından sonra kamuoyunda her şeyin satılabileceği gibi bir kanıksanma olduğu bir gerçek. Fakat satışın okullara kadar uzanabileceğide tahmin edilmiyordu.

İlk şaşkınlıktan sonra insanların tepkisi büyük oldu. Okullardan sonra sıranın neye geleceğini bile düşünmek istemiyorlar. İşte "Okuluma Dokunma İnisiyatifi", bu tepkinin örgütlü hale dönüşmesi sonucu gerçekleşti. İçinde sendikaların, odaların, derneklerin, siyasi partilerinde bulunduğu İnisiyatif, AKP'nin özelleştirme politikalarına dur diyecek bütün oluşumlara açık."

Bükrek, söz konusu satış sonrasında, okullarda okuyan dar gelirli, çok çocuklu, çocuğunu uzak okullara gönderemeyen ailelerin ve en önemlisi de ilk ve her fırsatta okuldan alınan kız çocuklarının olumsuz yönde etkileneceğinin altını çiziyor. "Biz İnisiyatif olarak okulların satılmasını engellemek için mücadelemize devam edeceğiz" diyen Bükrek, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini vurguluyor.

Satılması planlanan okullar şunlar: 

Üsküdar
30 bin 823 metrekare tapu alanına sahip Çamlıca Kız Lisesi
27 bin 174 metrekare tapu alanına sahip Kandilli Kız Lisesi

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/akpnin-ozellestirme-politikalarina-dur-diyecegiz_78611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!