Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP, Tarihi Okul Binalarını Satıyor

AKP şimdi de devlet okullarını satarak yeni rant alanları açacak. İstanbul’da 22 okulun satılacağını ilk olarak açıklayan İstanbul Valisi Muammer Güler’in ardından Milli Eğitim Bakanı ve diğer yetkililerin özelleştirmeleri destekleyen yönde açıklamalar yapması, bu konuda mücadele veren Okuluma Dokunma İnisiyatifi’ni harekete geçirdi.

BirGün Gazetesi
2 AKP, Tarihi Okul Binalarını Satıyor

KP şimdi de devlet okullarını satarak yeni rant alanları açacak. İlk olarak İstanbul’da 22 devlet okulu satışa konacak.

“AKP'ye karşı mücadele şart”

İstanbul’da 22 okulun satılacağını ilk olarak açıklayan İstanbul Valisi Muammer Güler’in ardından Milli Eğitim Bakanı ve diğer yetkililerin özelleştirmeleri destekleyen yönde açıklamalar yapması, bu konuda mücadele veren Okuluma Dokunma İnisiyatifi’ni harekete geçirdi. Tarihi miras olan okulların satışına karşı çıkan İnisiyatif, gelir sağlayabilmek için üretim yerine satışı tercih eden AKP hükümetinin önemli merkezlerdeki okul binalarını satarak, yeni rant alanları açılmasına karşı mücadele edecek.

AKP için büyük rant kapısı

Nebat Bukrek: Eğitimde yaşanan hızlı ticarileşme ve özelleştirme uygulamaları, eğitim sistemimizi çıkmaza sürüklüyor.

Prof. Dr. Fatma Gök: Özelleştirme süreci AKP hükümetiyle çok acımasız bir seviyeye geldi.
DSP İstanbul Milletvekili Jale Ağırbaş: AKP'nin hedefi okulları özelleştirmek ve cemaatçi okulları kendilerine yakınlaştırarak rant sağlamak.

Mimar Mücella Yapıcı: Bu özelleştirmeler okulların satışı değil, kent topraklarının satışıdır.

Liberal politikalar ve kapitalizmin vazgeçilmez aracı olan özelleştirme bu kez oyununu devlet okulları üzerinde oynuyor. İstanbul’da 22 okulun satılacağını ilk olarak açıklayan İstanbul Valisi Muammer Güler’in ardından Milli Eğitim Bakanı ve diğer yetkililerin özelleştirmeleri destekleyen yönde açıklamalar yapması, bu konuda mücadele veren Okuluma Dokunma İnisiyatifi’ni harekete geçirdi. Okulların satılarak eğitim sorunlarının çözülemeyeceğini söyleyen Okuluma Dokunma İnisiyatifi projesi yöneticilerinden Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Nebat Bukrek, “Özellikle AKP hükümeti döneminde eğitimde gerçekleştirilen kadrolaşmanın yanı sıra, eğitimde yaşanan hızlı ticarileşme ve özelleştirme uygulamaları, eğitim sistemimizi çıkmaza sürüklemektedir’’ dedi.

‘Anayasa ihlal ediliyor’

Anayasa’nın 42. Maddesi’nde yer alan, “Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz. İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır’’ maddesini hatırlatan Bukrek, “Ancak her yıl daha fazla artan eğitim giderlerini karşılayamadığı için emekçilerin çocukları eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Bizim ülkemizde ise eğitime bütçeden yeterli pay ayrılmazken; okulların ödenekleri her geçen yıl azaltılıyor’’ diye konuştu.

‘Devlet okulları üvey evlat’

Devlet okulları ve özel okullar arasında bir karşılaştırma yapan Bukrek, ‘’Özel okullara yatırımda sınır tanımayan AKP hükümeti, sıra devlet okullarına geldiğinde üvey evlat muamelesi yapıyor. Okulları şirket, öğrenciyi müşteri olarak gören bu zihniyet her şeyi rant üzerinden değerlendirmeye devam ediyor’’ ifadelerini kullandı.

İşte satılacak okulların listesi

Çamlıca Kız Lisesi Üsküdar, Kandilli Kız Lisesi Üsküdar, Etiler Otelcilik Tur.M.Lisesi Beşiktaş, İlhami A.Örnekal İ.Ö.O Kadıköy, Fenerbahçe Lisesi Kadıköy, Mermerci And.O.T.M. Lisesi Zeytinburnu, Etiler Lisesi Beşiktaş, Levent Kız Mes.Lis. Beşiktaş, Bakırköy Kız M.L. Bakırköy, Rüştü Uzel K.M.L. Şişli, Nilüfer Hatun İ.Ö.O. Şişli, Paşamandıra İ.Ö.O. Beykoz, Ziyapaşa İ.Ö.O. Kağıthane, Kartaltepe İ.Ö.O., Oruçgazi İ.Ö.O. Fatih, İbrahim Ökten İ.Ö.O. Kadıköy, Küçükyalı Merk. İ.Ö.O. Maltepe , Kemal Atatürk Lis. Kadıköy, Çağlayan İ.Ö.O. Kağıthane, Maçka İ.Ö.O. Şişli, Sait Çiftçi İ.Ö.O. Şişli, Polonezköy İ.Ö.O. Beykoz

http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-tarihi-okul-binalarini-satiyor_78284.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Yıllardır okulun yetmeyen kömürünü öğrenci velileri alıyor,akan çatısını yaptırıyor,kırılan camını taktırıyor,kırtasiye için para veriyor,kısacası ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyor vatandaşlarımız.Devletimiz de üç tane bedava kitap verip görevini yaptığını zannediyor.Devlet olmak demek hizmet vermek demektir,satıp kurtulmak en kolayı.Bir gün bize de sıra gelebilir. YANITLA
  • Bu liseler arasında özellikle KANDİLLİ KIZ LİSESİ benim de emeğimin olduğu bir okul. Ne yazık ki bu tarihi bina okul olarak kullanıldığında yatakhane bölümünde halen kafamı kurcalayan bir olay yaşandı. Bundan 12-15 sene evvel bu tarihi bina yangında berhava oldu.İnanmak mümkün değil yangın nasıl çıktı? Resmi raporlara göre bir öğrencinin ütüyü fişte takılı unutup gitmesine bağlanan bir gaflet senaryosu ortaya atılıp olay kapatıldı. 1. Okulun Müdiresi Sayın İsmet hanım, çok dikkatli ve devamlı bizzat kontrol yapan şahsiyetti. Asla ihmal etmediği kontrolunda bu yanlışlığı görmemesi mümkün değildi. 2. Binanın kalorifer tesisatı tamirinde bir an yanımızdan ayrılmayan bu dikkatli ve de dirayetli müdire hanım, hatta elinde yangın tüpü ile nöbeti bizzat tutan bu hanım asla örtbas etme raporundaki hatayı görmemiş olamaz. Yani bir başka deyişle bu rapor işi kapatma raporu gibi algılamaktayım. Asla inanmıyorum ki bir ütünün fişte unutulmasının neticesi bu olay meydana gelsin. 3. İfade edilen ütü bir elektrik ütüsüdür. Ütünün termostatik kontrolu vardır. yani ortaya ateş çıkaracak bir durumu yoktur. Diyelim ki ütü devrildi hiçbir kimse de görmedi ütünün en yüksek sıcaklığı ahşap olan binanın yanmasına müsade edecek sıcaklığı meydana getirmez. Varsayalım bir kontak neticesinde bir şerare ile ateşleme oldu. İçinde 200 öğrenci ve 20ye yakın gece nöbetçileri de mi görüp tedbir almadı. 4. Acaba o yıllarda da mı bu binalara göz koyan vardı. Zira okulun kazan dairesinin yenilenmesi esnasında bir yığın kimsenin müşkülat çıkardığını, İsmet hanımın ifadesiyle devamlı dikkatli olmamızı ve ekibin başında bizzat kendisi olmadan kimseyi içeri almamamızın manası ne idi? Yanan tarihin yanında emek verdiğiniz eserlerinizin bulunması nasıl bir duygudur, bilir misiniz? O binanın yandığını boğaz köprüsünden gördüğümde koşup gidip elden geleni yapmak için çaba harcadım. Ancak sönen yangından geri kalan enkaz içinde erimiş kalorifer ve buhar kazanımın külçeleşmiş halini.... Bu haberde ise bir defa daha yıkıldım... Keşke bir anlayabilen olsa... H.Sacit Özerol Mak.Müh. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!