Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP’nin Yasal Soygunları

Saadet Partisi (SP) İstanbul Büyükşehir Belediye’si başkan adayı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da altında imzası bulunan 2 bin imar plan tadilatıyla yapılan “yasal soygunlarla” AKP yandaşlarına 150 milyar dolarlık rant aktarıldığını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi
AKP’nin Yasal Soygunları

Saadet Partisi (SP) İstanbul Büyükşehir Belediye’si başkan adayı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da altında imzası bulunan 2 bin imar plan tadilatıyla yapılan “yasal soygunlarla” AKP yandaşlarına 150 milyar dolarlık rant aktarıldığını söyledi. Bekaroğlu, “Kaçak olduğu gerekçesiyle Kuran kursu yıkan AKP, AKP milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ve İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş’ın kaçak olan özel hastanesini ise imar tadilatıyla yasallaştırdı” dedi.

SP’li Bekaroğlu, partisinin Cevizlibağ’daki İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, İBB Başkanı Topbaş döneminde yapılan 2 bin imar planı tadilatıyla AKP yandaşlarına aktarılan milyar dolarlık kaynakları belgeleriyle açıkladı.

15 milyon dolarlık rant

Tuzla’da 30 Pafta 1963 Parsel üzerindeki 5 bin 100 metrekarelik arsanın imar planlarında 31 Kasım 2007 tarih ve 2913 sayılı meclis kararıyla yapılan değişiklikle “cami alanının yüksek yoğunluklu konut alanına” dönüştürüldüğünü belirten Bekaroğlu’na göre bu araziye verilebilecek en yüksek yoğunluk izniyle 3 emsal olarak imar hakkı tanındı.

İmar değişikliği ile 15 milyon dolarlık rant sağlandığını belirten Bekaroğlu, “AKP’nin inancı paradır” dedi. Beşiktaş Vişnezade Mahallesi’nde planlarda katlı otopark alanı olarak görülen Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK) ait 9 bin metrekarelik arazinin, 2006’da 33 milyon TL’ye ASTAŞ Gayrimenkul’e satıldığını, satış tarihinden 8 ay sonra ise aynı arazide İBB tarafından yapılan imar planı tadilatıyla 3 emsal brüt imar hakkıyla verilerek arazi sahiplerine 100 milyon dolarlık rant sağlandığını belirtti. Milyon dolarlık rantın, yasalara uygun gösterilerek yaratıldığını belirten Bekaroğlu, “Kamu malı peşkeş çekildi. Yasal görünen bu uygulamalar düpedüz hırsızlıktır” dedi.

Bekaroğlu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) mülkiyetindeki ve planlarda “yeşil alan” olarak ayrılan Esenler’deki 25 bin metrekarelik 1139 numaralı parselin, plan tadilatıyla 63 bin metrakare inşaat yapılabilecek hale getirildiğini ve imar planıyla Seçkinler AŞ’ye 100 milyon dolar rant sağlandığını söyledi.

‘İmar planı tadilatıyla yağma’

Mehmet Bekaroğlu, AKP’nin Darüşşafaka Cemiyeti’nin arazisini dahi yağmaladığını belirterek şöyle konuştu: “Kadıköy Koşuyolu 60 parsel sayılı 19 bin metrekarelik Darüşşafaka Cemiyeti’ne ait arazi, planlarda park alanı ve düşük yoğunluklu konut alanıyken, 2005’te Taşyapı AŞ’ye satıldı. İBB Meclisi 2006’da 225 sayılı meclis kararıyla araziyi brüt 3 emsalle imara açtı. Planlama Müdürlüğü’nün raporunda, brüt 3 emsalin, 10 emsale tekabül ettiği belirtiliyor. Buradan sağlanan tahmini rant ise 500 milyon dolardır. Taşyapı AŞ, 1/binlik ve 1/5 binlik planları bulunmayan ve sit alanı olan Kadıköy’deki Kuşdili Çayırı’nı alarak, iş merkezi, otel ve konut alanı olarak imara açıldı. İmar planları olmayan bu arazi, Taşyapı tarafından neden satın alındı? 1/5 bin ve binlik planları Anıtlar Kurulu’na gelen ancak 5 No’lu Anıtlar Kurulu tarafından itiraz edilen avan projenin kuruldan geçmesi için Anıtlar Kurulu üyeleri değiştirildi.”

Bekaroğlu, imar planı tadilatlarıyla sağlanan rantları da şöyle özetledi:

• Pendik Kurtköy 3973 ada 2 parsel verilen inşaat izni ile 130 milyon dolar.

• Toprak Holding’e ait Kartal’daki 2759 ada 6-7-8 parsellerin park alanından rezidans alanına alınmasıyla 200 milyon dolar.

• Ümraniye İnkılap Mahallesi’ndeki 46. pafta 874 adada yapılan değişiklikle 250 milyon dolar.

• Şişli Ayazağa 97 parselde yapılan emsal artırımı ile 500 milyon dolar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akpnin-yasal-soygunlari_67641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!