Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aksa, Kuzey Irak'taki Enerji Santrallarını Söküp Getiriyor

Aksa Enerji, Kuzey Irak'taki Sincar ve Baduş bölgelerinde sahibi bulunduğu yaklaşık 100 megavatlık iki santralını Türkiye'de kesintilerin en çok yaşandığı turizm bölgesine taşımaya karar verdi. Aksa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, "Turizm bölgelerini biz kurtaracağız" dedi.

Milliyet Gazetesi/Ünsal EREKE
Aksa, Kuzey Irak'taki Enerji Santrallarını Söküp Getiriyor

nerji Bakanı Hilmi Güler'in özel sektöre yönelik 'elektrik kesintilerin en çok yaşandığı turizm bölgelerine mobil santral kurulması' çağrısı üzerine Aksa Enerji harekete geçti. Aksa Irak'ta yaklaşık 100 megavat kapasiteli iki santralını İzmir'e taşıma kararı aldı. Antalya'ya da toplamda 560 megavatlık doğalgaz santralı kuracaklarını belirten Kazancı, santralın 2009'da tamamen biteceğini anlattı.

Santralın ABD'den ithal edileceğini belirten Kazancı, "560 megavat ile Antalya'ya gidiyoruz. 2008'de 250 megavatlık kısmı devreye alacağız. Antalya'nın enerji sorununa çare olacağız" dedi.

Aksa'nın 378 megavat gücünde 9 adet enerji santralı var. Bunlar, Irak'tan taşınması düşünülen iki santralın yanı sıra enerji ihtiyacının artması nedeniyle mahkemelik olmasına rağmen tekrar çalıştırılmasına karar verilen 132 megavatlık Samsun santralı. Şirketin ayrıca, 88 MW'lik Kıbrıs, 43 MW'lik Hakkâri, 35 MW'lik Mardin, 30 MW'lik Kayseri, 25 MW'lik Siirt ve 25 MW'lik İdil santralları bulunuyor.

Doğalgaz ve petrol arayacak
Aksa, geçen günlerde EPDK'ya Hakkâri'de 175 GWh enerji üretecek bir fueloil mobil santralı kurmak için başvurdu. Aksa, elektrik üretiminin yanı sıra birçok ilin doğalgaz dağıtımını da yapıyor. Şirket son olarak Türkiye'nin en büyük doğalgaz dağıtım lisansına sahip Çukurova gaz dağıtım ihalesini kazandı.
Aksa, Akçakoca açıklarında çıkartılan 'ilk yerli doğalgaz'ın da ulusal gaz dağıtım sistemine satışını yapıyor. Kazancı, şirketin gaz ve petrol arama faaliyetlerini de üstleneceğini, böylece enerjinin her kolunda faaliyet göstermek istediklerini belirtti.

Bakanlık da santral taşıma kararı aldı
Antalya'ya yatırım kararı alan Aksa'nın yanı sıra Yalınkaya Holding de santral kurma başvurusu yaptı. Özel sektörün bu kararlarının ardından Bakanlık, Antalya'daki elektrik tüketiminin fazla miktarda artarak trafolarda zarar vermesi üzerine harekete geçti. Bakanlık, ilk etapta başka illerde hizmet veren mobil santralları bölgeye taşıyacak. Bu kapsamda, 40 megavatlık Ankara-Esenboğa ve 130 megavatlık Kırıkkale santralları Antalya'ya taşınacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/aksa-kuzey-iraktaki-enerji-santrallarini-sokup-getiriyor_55703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!