Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akşan Yapı Bu Yıl 5 Bin Hafif Çelik Yapı İnşa Edecek

Depremin yıkıcı etkilerine karşı geliştirdiği hafif çelik yapı sistemiyle öne çıkan Akşan Yapı, bu yıl aynı sistemle 5 bin konut inşa etmeyi hedefliyor. Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Hafif çelik yapılar, aynı büyüklükteki betonarme yapılara göre yüzde 13 ila 15 oranında daha hafif. Bu nedenle depreme daha dayanıklı. İnşası ise

yapi.com.tr
Akşan Yapı Bu Yıl 5 Bin Hafif Çelik Yapı İnşa Edecek

000’li yıllardan itibaren deprem dayanım performansı yüksek konut üretiminde yurtiçi ve yurtdışında depremin yıkıcı etkilerine karşı geliştirdiği hafif çelik yapı sistemiyle öne çıkan Akşan Yapı, bu yıl aynı sistemle 5 bin konut inşa etmeyi hedefliyor. Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Hafif çelik yapılar, aynı büyüklükteki betonarme yapılara göre yüzde 13 ila 15 oranında daha hafif. Bu nedenle depreme daha dayanıklı. İnşası ise betonarmeye göre yüzde10 ucuz ve üç kat daha hızlı ilerliyor” dedi.

1999 depreminin bir dönüm noktası olduğunu ve dünya yapı endüstrisinde güvenli, ekonomik, hızlı ve çevre dostu bir sistem olarak tercih edilen hafif çelik yapı sistemiyle inşaata yöneldiklerini söyleyen Şimşek, tıpkı bir doktorun kansere çare araması gibi, mühendis olarak depremin yıkıcı etkilerine çözüm aradıklarını açıkladı. 2000 yılı itibari ile hafif çelik yapı sistemi ile konut, sosyal yapı, endüstriyel yapı, kooperatif ve gayrimenkul geliştirme alanlarında yurt içi ve yurt dışında önemli projeler hayat geçiren firma, bugüne kadar toplamda 1.5 milyon metrekarenin üzerinde yapı inşa etti.
 
Melih ŞimşekAkşan Yapı, hafi çelik yapı sisteminin tamamını grup şirketlerinden Akkon Hafif Çelik Yapı Sistemleri Fabrikası’ndan sağlıyor. Akkon Çelik yılda 600 bin m2 kapalı alan, başka bir deyişle 3 bin adet 200 m2’lik konut üretme kapasitesine sahip.

Son proje 35. Sokak

2005 yılından beri Edirne Enez, Ankara İncek, İzmir Kemalpaşa’da 350 konuttan oluşan 8 ayrı kooperatifi kullanılır halde üyelere teslim eden son olarak Ankara İncek’te Ankaville ve Muğla Göcek’te Terrace Life gayrimenkul geliştirme projelerini anahtar teslim inşa eden Akşan Yapı, İzmir Ulukent’te yeni bir konut projesini daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. 550 müstakil konut ve 5 tipten oluşan İzmir projesinin adı 35. Sokak. Ulusal mimarlık ödüllü mimar Mehmet Kütükçüoğlu’ nun imzası ile ¾ ü yeşil alanlardan oluşan, gerçek komşuluk ilişkilerinin kurulabileceği, enerji tasarrufunun ön planda tutulduğu 150 milyon dolarlık bir proje.

Melih Şimşek, ‘Villa kavramı lüks değil bir ihtiyaçtır ve herkesin hakkıdır. Örf, adet ve yaşam tarzı olarak toprağa yakın, tabiata dokunur az katlı yapılar inşa etmeye devam edeceğiz.  Villa, konak, yalı isimleri elit ve lüks yaşamı simgeler oldu. Bizim buna karşı bir duruşumuz var. İnsani bir ihtiyaca çözüm üretiyoruz. Az katlı yapı ile elitizme hizmet vermiyoruz. Müstakil yaşam projesi sunuyoruz. İhtiyaç sahibine lüks olmayan yapı üretiyoruz. 2005 yılından itibaren 350 konuttan oluşan 8 ayrı kooperatifi kullanılır halde üyelere teslim ettik’ dedi.

Hedef yılda 5 bin konut üretmek

Akşan Yapı, 2001-2010 arası finansal verilerine göre 60 kat büyüdü. 2011 ve 2012 yılları sektörde çıkış yılları olarak kabul ediliyor. Anlaşması tamamlanan toplam 180 milyon dolar büyüklüğünde imzalanmış yeni projelere başlanacak. Hedef gelecek yıldan itibaren yılda 150 m2 lik 5 bin konut üretmek. Akşan Yapı Türkiye’nin ilk hafif çelik konutunu, sağlık tesisini, okulunu, fabrikasını, konut kooperatifini,  hastanesini, itfaiye ve sosyal güvenlik kurumu binasını, çarşı – meydan projesini, yurt ve askeri lojman yapılarını inşa etti. 2006 yılında başladığı ve bugün toplamda 750 konuta ulaşan Türkiye’nin ilk hafif çelik gayrimenkul geliştirme projelerini de yine  Akkon Çelik A.Ş. ‘nin ürettiği sistem ile inşa etti.

Türkiye’ye komşu ülkelere hafif çelik yapı sistemi ilk kez Akşan Yapı tarafından tanıtıldı. 2004’de başlayan bu süreç 2007’de AbuDhabi/ BAE’nde, 2008’de Tripoli/ Libya’da, 2009’da Erbil/ Irak’ta, 2010’da Tahran/İran’ da Akşan Yapı A.Ş.’nin ülke temsilciliklerinin kurulması ve bu ülkelere ihracat yapılması ile devam etti. İhracat yapılan ülkeler arasına Suriye, Güney Afrika, Rusya, Romanya, Fransa, Ukrayna, Sudan, Kazakistan, Azerbaycan ve Yunanistan da girdi. Irak/Süleymaniye’nin ilk hafif çelik konutu, Libya/ Tripoli’nin ilk hafif çelik okulu, Azerbaycan/ Lenkeran’ın ilk oteli, BAE / Abu Dhabi’nin ilk hafif çelik yapısı, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük hafif çelik kompleksi ( 180 günde 180.000 m2, 4500 ton çelik) Akşan Yapı ve Akkon Çelik iş birliği ile inşa edildi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/aksan-yapi-bu-yil-5-bin-hafif-celik-yapi-insa-edecek_83092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!