Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aksu HES'e Borusan Konseri Öncesi "Horonlu" Protesto

Aksu köylüleri ve çevre hareketi, Borusan Şirketi'nin uluslararası ortaklıkla Aksu Vadisi'nde yapımını sürdürdüğü HES inşaatını Borusan Filarmoni Orkestrası'nın konseri öncesi protesto etti. Eylemde horon tepildi; basın açıklaması yapıldı. Şirketse "iyi enerji" bildirileri dağıttı.

bianet.org
Aksu HES'e Borusan Konseri Öncesi "Horonlu" Protesto

Erzurum İspir ilçesi Aksu köylüleri, Borusan Holding'in Aksu Vadisi'nde yapımını sürdürdüğü hidroelektrik santral (HES) inşaatlarını dün akşamki (25 Kasım) Borusan Filarmoni Orkestrası'nın konseri öncesi protesto etti. Aksu köyleri ve HES karşı mücadele verenlerden oluşan 200 kadar eylemci, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nın önünde toplanıp şirketi protesto etti. Şirketse, kitlenin protestolarına karşılık medyaya ve konser için gelenlere, "İyi Enerji" kampanyalarını tanıtan bildiriler dağıttı. Eylem sırasında giriş kapısında bildiri dağıtmak isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Yaşanan arbede kısa sürede yatıştıktan sonra tulum ve Direnişin Ritimleri grubu ile müzik eşliğinde eylemciler horon oynadı.

Açıklama öncesi konuşan Aksu köylüsü Hanifi Aksu, büyük medya kuruluşlarının Borusan Holding ile varolan ticari ilişkileri nedeniyle eylem haberlerini doğru yansıtmadıklarını ifade ederek, şirketin dağıttığı bildirileri "Gerçekleri Aksu'da görüyoruz" diyerek yırttı.

Çoruh Aksu Vadisi Koruma Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ebru Erbaş "Anadolu'nun çığlığına kulak verin... Kar hırsıyla Anadolu'yu geri dönüşsüz biçimde bir yıkıma sürükleyen doğanın yok edicileri, sözde kültür sanat etkinlikleriyle kanlı ellerini yıkayabileceklerini zannediyor" dedi. "Borusan'ın yaşam savunucuları ve biz vadi halkını hedef alan açıklamalarını esefle kınıyoruz" diye ekleyen Erbaş, şöyle devam etti:

"Geçen hafta yine onlarca balık öldü, derenin günlerce gri aktığını, binlerce balığın ters dönerek Çoruh'a sürüklenmelerine vadide bulunan herkes defalarca şahit olmuştur.

"Su boşa akar demek doğanın varoluşuna hakarettir. HES projeleriyle sularımızın kullanım hakları şirketlere devrediliyor, sular tünellere hapsediliyor, yatağında akan su bırakılmıyor. Hayat kaynağımızı oluşturan suyun alınmasının onarılamaz sosyal ve çevresel felaketlere neden olduğu yadsınamaz bir gerçektir."

Şirket ise medyaya gönderdiği açıklamada, platformun eleştirilerini kabul etmeyerek "Doğaya saygılı ve çevreyle uyumlu" projeler ürettiklerini savundu ve yürüttükleri "İyi Enerji" kampanyalarını tanıttı.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/aksu-hese-borusan-konseri-oncesi-horonlu-protesto_83990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!