Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alamos'un Ruhsatını Yenilemeyin

Kanadalı firmaya maden işletmesi için verilen ruhsatın süresi doldu. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ruhsatın hemen yenilenmemesini büyüyen kamuoyu tepkisine bağladı.

yapi.com.tr
Alamos'un Ruhsatını Yenilemeyin

Kanadalı Alamos Gold’a, Çanakkale’nin Kirazlı bölgesindeki maden işletmesi için verilen ruhsatın süresi 13 Ekim‘de doldu. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ruhsatın hemen yenilenmemesini büyüyen kamuoyu tepkisine bağladı.

BirGün’den Kardelen Tatar’ın haberine göre; “Ankara’da ruhsatı yenileyecek kurumlar muhtemelen inceleme ihtiyacı duydu” diyen Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu duruma, halkın tepkisi etki etti. Yoksa ruhsat hemen yenilenirdi. İlgili firma da açıklamalarında yeniden ruhsat verilinceye kadar çalışmalarını durdurduğunu ifade etti. Ruhsatı yenilemeyenlere teşekkür ederiz. Herhalde Devlet, gereğini yapmaya karar verdi. Çünkü burada büyük çevre felaketi söz konusu. Bundan sonra da ruhsatın yenilenmemesini istiyoruz.”

Su ve Vicdan Nöbeti Kurulu da bir basın açıklaması yaparak taleplerini bir kez daha sıraladı. Kurulun talepleri şöyle: “Bölgedeki bütün maden ruhsatları iptal edilsin, Kirazlı Balaban’daki talana imza atarak sebep olanlar yargılansın, ağaç kesiminin durdurulsun ve kesilen ağaç sayısı tespit edilsin.”

Ne olmuştu?
Kazdağları ekosistemi içerisinde kalan ve Çanakkale’nin Balaban-Kirazlı bölgesinde büyük bir tahribata yol açan Alamos Gold, 195 bin ağacı kesmişti. Siyanürle altın arama faaliyeti yapacak olan şirket, Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na da büyük tehdit oluşturuyor. Yaşam savunucuları bölgede uzun süre Su ve Vicdan nöbeti tutarak, söz konusu talanı tüm dünyaya duyurmuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alamosun-ruhsatini-yenilemeyin_175531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!