Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alanya'da 2B Yasası Anlatıldı

Antalya Defterdarlığı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda 2B Yasası'nın anlatılması amacıyla bir toplantı düzenledi. Burada konuşan Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yalçın, yasanın devletle vatandaşın anlaşması açısından son derece önemli ve yararlı bir yasa olduğunu belirtti.

yapi.com.tr / AA
Alanya'da 2B Yasası Anlatıldı

Antalya Defterdarlığı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda 2B Yasası'nın anlatılması amacıyla bir toplantı düzenledi. Burada konuşan Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yalçın, yasanın devletle vatandaşın anlaşması açısından son derece önemli ve yararlı bir yasa olduğunu belirtti. 2B Yasası'nın devletle vatandaş arasındaki 40 yıllık hukuki ihtilafları çözen bir yasa olduğunu vurgulayan Yalçın, ''Yasaya göre hak sahipleri, kadastro tutanaklarında yer alan kişilerdir. Hak sahiplerinin haklarının devam etmesi için 6 ay içerisinde başvuru yapmaları gerekiyor. Yasa ve adaletin sağladığı hakları kullanıp herkese en azami yararı sağlamayı amaçlıyoruz'' dedi.
    
2B Yasası'ndan elde edilecek gelirin sanıldığı gibi bütçede kullanılmayacağını, gelirin orman köylerinde, kentsel dönüşüm alanlarında ve yeni orman alanlarının oluşturulması için kullanılacağını anlatan Yalçın, bunun da söz konusu yerlerin gelişmesine çok önemli katkı sağlayacağını kaydetti. Hak sahiplerinin dedikodulara değil, yasalara inanmasını gerektiğini vurgulayan Yalçın, hak sahiplerinin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini ifade etti.
    
Alanya'da 5 bin 466 parsel 2B alanı var
    
Antalya Defterdarı Hidayet Mat ise, hak sahibi olmasına rağmen 6 ay içerisinde başvuru yapmayanların arazilerinin daha sonra ihaleyle satışa çıkarılabileceğini vurgulayarak, başvuru bedellerinin belediye sınırları ve mücavir alanları içerisinde 2 bin lira, mücavir alan dışında kalan yerlerde ise bin lira olduğunu söyledi. Başvuranların söz konusu yeri almaktan vazgeçmesi halinde başvuru parasını geri alabileceğini ifade eden Mat, ''Peşin alımlarda belirlenen rayiç bedel üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. Taksitle alınması durumunda faiz kesinlikle uygulanmayacak. Satış bedelleri ilçelerde oluşturulan komisyonlar tarafından belirlenecek'' diye konuştu.
    
Fiyat belirlenirken arazinin yapısı, verimliliği ve bölgedeki rayiç bedeller gibi unsurların dikkate alındığını, belirlenecek fiyatın rayiç bedelin yüzde 70'ini geçmeyeceğin dile getiren Mat, ''Alanya'da 5 bin 466 parsel 2B alanı bulunuyor. Bu parsellerden yaklaşık yüzde 76'sı metrekaresi 56 kuruş ile 28 lira, yüzde 16'sı 28 ile 56 lira, yüzde 4'ü 56 ile 112 lira, yüzde 4'ü ise 112 ile 224 lira arasında satılacak'' dedi.

Belediye başkanları ile köy ve mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıda daha sonra Yalçın ve Mat, katılımcıların soruları yanıtladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alanyada-2b-yasasi-anlatildi_91750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!