Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alanya'da Restore Edilmeyen Tarihi Evler Kamulaştırılacak

Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan tarihi evlerin restore edilmesi için belediye mülk sahiplerine yazı gönderdi ve evlerin restore edilmemesi halinde kamulaştırılacağını duyurdu.

yapi.com.tr / AA
Alanya'da Restore Edilmeyen Tarihi Evler Kamulaştırılacak

Foto: Tolga Yıldırım (AA)

Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan tarihi evlerin restore edilmesi için belediye mülk sahiplerine yazı gönderdi ve evlerin restore edilmemesi halinde kamulaştırılacağını duyurdu. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ilçede tarihi nitelik taşıyan ve restore edilmeyi bekleyen tescilli evlerin aslına uygun restore edilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi. İlçede, 130'u tarihi Alanya Kalesi'nde olmak üzere tescilli toplam 210 ev bulunduğunu anlatan Sipahioğlu, bu evlerden 56'sının sahipleri tarafından restore edildiğini, 17'sinin restorasyon projesinin onaylandığını, 4'ünün basit onarım gördügünü, 4'ünün restorasyon projesinin de hazırlanmakta olduğunu bildirdi. Geriye kalan 129 evin de restore edilmesini amaçladıklarını belirten Sipahioğlu, birinci derece sit alanı olan Alanya Kalesi'ndeki evlerin restorasyonuna daha da önem verdiklerini söyledi. Sipahioğlu, UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne aday gösterilen tarihi Alanya Kalesi'ndeki tescilli evlerden 33'ünün restore edildiğini ve 97'sinin restore edilmeyi beklediğini kaydetti.
    
Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiş evlerin restorasyonu konusunda mülk sahiplerine yazı yazdıklarını anlatan Sipahioğlu, restorasyan yapacak ekonomik gücü olmayanların ya da restore etmek istemeyenlerin evlerinin zaman içerisinde kamulaştırılacağını söyledi. İlçe merkezinde acil restore edilmesi gereken 3 ev bulunduğunu, bunların sahiplerine Nisan ayının sonuna kadar süre verildiğini hatırlatan Sipahioğlu, ''Nisan sonuna kadar bu evlerin restorasyonuna başlanmadığı takdirde evleri kamulaştıracağız ve biz restore edeceğiz'' dedi.
    
Sipahioğlu, 2005 yılında yapılan düzenlemeye göre, 2868 Sayılı Koruma Kanunu'nun 15. Maddesi'nin, bu evlerin kamulaştırılmasına izin verdiğini hatırlatarak ilçedeki tescilli evlerin zaman içerisinde önem ve aciliyet sırasına göre kamulaştırılacağını bildirdi. İl Özel İdaresi'ne yatırılan emlak vergilerinin yüzde 10'unun, bu tür kamulaştırma ve restorasyon çalışmaları için ilgili belediyeler tarafından kullanılabildiğini de vurgulayan Sipahioğlu, şu bilgileri verdi:

''Bu kaynak ve yasal zemin sayesinde ilçemizde bulunan tescilli evlerin hepsini tek tek kamulaştırarak restore edeceğiz. Alanya'nın kültürünü, tarihini yansıtan bu evleri önemsiyoruz. Bir çok vatandaşımız maddi imkansızlıktan ya da başka sebeplerden restorasyon çalışması yapmıyor. Bu yüzden belediye olarak olaya el koyduk. Bu evlerin tamamını restore etme veya ettirme konusunda kararlıyız. Nitekim bu çerçevede, Alanya Kalesi eteklerinde bulunan bir evi, geçtiğimiz günlerde sahibinin de rızasını alarak 110 bin liraya kamulaştırdık. Bu evde restorasyon çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlayacağız. Şehir merkezinde bulunan ve oldukça kötü durumda olan ancak muhteşem mimariye sahip 3 evin kamulaştırma işlemine de, sahibi restorasyan çalışmasına başlamadığı takdirde Nisan ayının sonunda başlayacağız. Geri kalan tarihi evleri de ekonomik imkanımız ölçüsünde ve önem sırasına göre önümüzdeki yıllar içerisinde kamulaştırıp restore edeceğiz.''
    
Sipahioğlu, evlerini restore etmek isteyen vatandaşların kendilerinden yardım istemesi halinde, ellerinden geleni yapacaklarını ve her türlü desteği vereceklerini de sözlerine ekledi.

ETİKETLER: restorasyon kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/alanyada-restore-edilmeyen-tarihi-evler-kamulastirilacak_86493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!