Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Alanya'da Tarih Atağı

Alanya'da tarihi yerlerin onarım ve bakımları devam ediyor. Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı, Alanya'daki 780 yıllık Tarihi

Akşamlanya'da tarihi yerlerin onarım ve bakımları devam ediyor. Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı, Alanya'daki 780 yıllık Tarihi Tersane'yi deniz müzesine çevirmek için çalışma başlattı.

Pekerler İnşaat tarafından 12 gün önce başlatılan çalışmalar çerçevesinde Tersane'nin iç temizliği tamamlandı. Kızılkule'deki çalışmalara ödeneksizlik yüzünden bir yıl ara verilirken tarihi Alanya Kalesi'nde 1986 yılında başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Tarihi Tersane, milyarlarca lira ödenek ayrılarak ihale edilirken, geçtiğimiz yıl ödenek yetersizliğinden restore çalışmalarına ara verilen Kızılkule'ye ise gerekli ödenek ayrılmadı. Firma çalışanlarına göre, Kızılkule'de çalışmaların tamamlanması için sadece 20 milyar lira yeterli gelecek. Selçuklular döneminden kalma ve 780 yıl öncesine ait Kızılkule'deki çalışmanın yarım bırakılmasına anlam verilemiyor. Oysa Kızılkule'yi bu yılın ilk 7 ayında 16 bin 39 kişi ziyaret etmiş ve 27 milyar 800 milyon lira gelir sağlanmıştı.

Alanya Kalesi'nde ise kazı çalışmaları her yaz olduğu gibi aralıksız sürüyor. 1986 yılından bu yana devam eden çalışmalardaki amaç, toprak altındaki tarihi eserleri bilimsel yöntemlerle araştırmak ve incelemek. Kazı çalışmalarını yürüten üniversiteden 3 öğretim üyesi ve 11 öğrencinin başında ise Doç. Dr. Kenan Bilici görev yapıyor. Bu kişilerin dışında kazı çalışmalarını yürüten 8 işçi daha bulunuyor. Yaklaşık 20 gün önce başlayan çalışmalar bu ay sonuna kadar devam edecek. Kale'yi ziyaret eden turistler de kazı çalışmalarını ilgiyle izleyip, bazen de görüntülüyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alanyada-tarih-atagi_1500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!