Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alarko Bölgesel Güç Olacak

Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, “2 yıl içinde akaryakıt dışındaki, enerji kaynaklarına 500 milyon dolarlık yatırım yapacağız.

Vatan Gazetesi/Kerim Ülkereni stratejiler belirleyen Alarko Şirketler Topluluğu, enerjiye odaklanacak. Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü ve İcra Kurulu Üyesi Ayhan Yavrucu, Adana’daki Karakuz Hidroelektrik santralinin dışında bir de kömüre dayalı elektrik santrali daha kuracaklarını belirterek, 2007’den itibaren enerjiye yoğunlaşacaklarını ve bu yoğunlaşmanın önümüzdeki 5 yıl için devam edeceğini söyledi. Yavrucu, yeni planlarını şöyle anlattı:

“2 yıl içindeki yatırımlarımızın tutarını 500 milyon dolar olarak belirledik. Bu yıl bizim için enerji yılı olacak. Yatırımların büyük bir kısmı enerjiye yoğunlaşacak. Karakuz Hidro Elektrik Santrali’ni 2009’a kadar devreye sokacağız. Bunun dışında yeri henüz kesinleşmese de ithal kömüre dayalı bir elektrik santrali projemiz var. Onun da birkaç ay içinde sonuçlanmasını ve ilk kazmanın vurulmasını umut ediyorum. Ayrıca nükleer enerji santralleri konusunda da planlamamız devam ediyor.”

Alarko olarak yurt dışından iş birliği ve ortak yatırım teklifleri aldıklarını belirten Yavrucu, “Bizim amacımız Alarko’yu enerjide bölgesel bir güç haline getirmek. Ayrıca Milli Piyango ve liman özelleştirmeleri dışında yeni çalışma alanımız olmayacak. Enerjiyle büyümemizi sürdüreceğiz ” diye konuştu.

Seçim tartışması ekonomiye zarar verir
Ayhan Yavrucu, 22 Temmuz’da yapılacak erken genel seçim kararının ekonomi dünyası tarafından fazla büyütülmemesi gerektiğini söyledi.

Yavrucu, şöyle devam etti: “ABD’li bir işadamı arkadaşımla konuşurken ona, Türk iş dünyası olarak seçimleri beklediğimizi belirttim ve kendisi de bana ‘aday mısınız?’ diye sordu. Adamlar garipsiyor. Olağan bir şey olarak görüyor. Takvimi belli. Ancak bizde reaksiyon farklılığı gösteriyor. Seçim tartışmaları ekonominin önüne geçmemeli. Herkes ‘seçimden sonra ne olacak’ diye bekliyor, merak ediyor. Yatırımlarını hep 22 Temmuz’dan sonraya ertelemiş. Bu hepimize zarar veriyor.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/alarko-bolgesel-guc-olacak_54539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!