Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Alarko’dan Yeni Hidroforlar

Alarko, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu'nu Yeniden Üstlendi

Alarko, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri'ni yeniden üstlendi.

yapi.com.tr
Alarko, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu'nu Yeniden Üstlendi

Alarko Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) bağlı ortaklıklığı Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.'nin ortak olarak imzaladığı taahhüt sözleşmesine ilişkin açıklama hakkında güncelleme yaptı.

Alarko Holding'in bağlı ortaklığı Alsim Alarko'nun yüzde 50 hisseye sahip olduğu ortak girişimin, 14 Nisan 2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile "Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri" projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü'ne karşı taahhüt ettiği 1 milyar 613 milyon 815 bin TL sözleşme bedelli projenin işveren idare tarafından iptal edildiği 2 Ocak 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile kamuoyuna duyurulmuştu.

İBB tarafından gönderilen yazıda, söz konusu projenin Ortak Girişimin yükleniminde devam etmesine karar verildiği Alarko Holding'e bildirildi.

Pendik-Kaynarca-Tuzla Metro Hatları, Kadıköy-Kartal-Tavşantepe Metro Hattının devamı niteliğinde olacak. İki hat toplam 13 kilometre uzunluğunda olacak ve 7 istasyondan oluşacak.

6 metro ihalesi iptal edilmişti
İBB eski başkanı Kadir Topbaş'ın döneminde hayata geçirilmesi planlanan 6 metro projesi ihalesi iptal edilmişti. Kamuoyunda büyük tepki yaratan bu gelişme sonrasında İBB şu şekilde açıklama yapmıştı; "Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için söz konusu ihaleler iptal edilmiştir. Böylece toplam uzunluğu 76,9 kilometre olan 6 proje iptal edilmediği gibi İstanbul'un ulaşımına köklü çözüm için metro yatırımları bin kilometre hedefine uygun olarak genişletilmiş olacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 'Her yere metro, her yerde metro' hedefimiz doğrultusunda, söz konusu metro projelerimizi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımızı saygıyla duyururuz."

İptal edilen ihaleler
1- Ataşehir-Göztepe-Ümraniye: 2 milyar 469 milyon TL.
2- Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli: 2 milyar 342 milyon TL.
3- Kirazlı-Halkalı: 2 milyar 414 milyon TL.
4- Başakşehir-Kayaşehir: 969 milyon TL.
5- Mahmutbey-Bahçeşehir: 3 milyar 49 milyon TL.
6- Kaynarca-Tuzla: 1 milyar 613 milyon TL.

Alarko Holding'in KAP açıklaması:
Bağlı Ortaklığımız Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.'nin % 50 hisseye sahip olduğu Ortak Girişimin (Ortak Girişim), 14.04.2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile "Kaynarca - Pendik - Tuzla Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri" projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü'ne karşı taahhüt ettiği 1.613.815.000 TL (KDV hariç) sözleşme bedelli projenin İşveren İdare tarafından iptal edildiği 02.01.2018 tarihinde yaptığımız açıklama ile kamuoyuna duyurulmuştu.

İşveren İdare tarafından gönderilen yazıda, söz konusu projenin Ortak Girişimin yükleniminde devam etmesine karar verildiği tarafımıza bildirilmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alarko-kaynarca-pendik-tuzla-metrosunu-yeniden-ustlendi_167146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!