Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alaşehir'de SİT Kararına İsyan

Kaçak kazı alanlarında ele geçirilen tarihi eserlerle gündeme gelen Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde, İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca alınan ve uygulamaya konulan karar tepki çekti. Kurul kararıyla ilçenin yarısından fazlasının SİT alanı ilan edildiğini ve çivi dahi çakmanın zorlaştırıldığını savunan yerel yöneticiler, "7

Hürriyet Gazetesi
Alaşehir'de SİT Kararına İsyan

Kaçak kazı alanlarında ele geçirilen tarihi eserlerle gündeme gelen Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde, İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca alınan ve uygulamaya konulan karar tepki çekti. Kurul kararıyla ilçenin yarısından fazlasının SİT alanı ilan edildiğini ve çivi dahi çakmanın zorlaştırıldığını savunan yerel yöneticiler, "7 aydan bu yana taş taş üstüne konulamadı. Karar acilen gözden geçirilmeli" görüşünü dile getirdi.

Alaşehir ilçe merkezinin yüzde 72’lik bölümüne denk gelen, 17 bin konutun bulunduğu 200 hektar alanın, kaçak kazı alanlarında ele geçirilen tarihi eserler nedeniyle, İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 3 Nisan 2009’da üçüncü derece SİT alanı ilan edilmesi, sonrasında da geçen 7 Ekim’de bu bölgede yapı kullanım alanının yüzde 40, inşaat yüksekliğinin de 2 katla sınırlandırılması yerel yöneticileri isyan ettirdi. Kararla, Alaşehir’i çevreleyen sur alanlarının birinci derece, sur alanı içerisinde kalan alanların üçüncü derece SİT alanı olarak belirlendiğini aktaran Alaşehir Belediye Meclis üyesi Arkeolog Musa Ülker, söz konusu alanlarda bina yapımı, onarımı ve ruhsat gibi işlemlerin de İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Manisa Müze Müdürlüğü onayına tabi tutulduğunu bildirdi.

Tabiat varlıklarının korunmasının son derece önemli ve çağdaş bir düşünce olduğunu vurgulayan Ülker, "Ancak söz konusu Alaşehir olunca bu kararların ilçemizi gelişme açısından büyük sıkıntıya sokacağı kesindir. Verimli alanlarda imara Tarım İl Müdürlüğü izin vermiyor, SİT alanı kapsamındaki ilçenin yüzde 72 bölümünde 2 kattan fazla bina inşasına izin yok. Bu sebeple Alaşehirgelişme ve genişleme konularında bir kör noktaya gelmiştir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alasehirde-sit-kararina-isyan_73464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!