Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Alevi İnanç Merkezine Taş Ocağı Tehdidi

Maden Yasası’nı önümüzdeki hafta görüşmeye hazırlanan TBMM’de çalışmalar sürdürülürken, taş ocağı tehdidi Abdal Musa türbesine kadar dayandı. Alevi inancının en önemli önderlerinden olan Abdal Musa’nın türbesinin bulunduğu Antalya-Elmalı’nın Tekke köyündeki Dur dağının eteklerine taş ocağı ruhsatı verilmesi Alevileri ayağa kaldırdı.

BirGün Gazetesi
Alevi İnanç Merkezine Taş Ocağı Tehdidi

Maden Yasası’nı önümüzdeki hafta görüşmeye hazırlanan TBMM’de çalışmalar sürdürülürken, taş ocağı tehdidi Abdal Musa türbesine kadar dayandı. Alevi inancının en önemli önderlerinden olan Abdal Musa’nın türbesinin bulunduğu Antalya-Elmalı’nın Tekke köyündeki Dur dağının eteklerine taş ocağı ruhsatı verilmesi Alevileri ayağa kaldırdı. Türbenin yakınındaki bölgede mermer çıkartmak için gerekli yasal izinleri alan Avamalda adlı maden şirketinin mermer ocağı için yol yapımına başladığını anlatan Tekke Köyü Muhtarı Mustafa Çalhan, türbenin hemen yakınında verilen ruhsatın iptalini istediklerini söyledi. Çalhan, “Türbeyi olumsuz ölçüde etkileyeceği kaçınılmaz olan taş ocağını burada istemiyoruz” diye konuştu.

Aleviler için kutsal merkez

Mermer ocağı açma girişimine karşı yüzlerce imza toplayarak Antalya İl Özel İdaresi’ne başvurduklarını anlatan Tekke köyü Alevi Dedesi Hüseyin Eriş ise  girişimlerden sonuç alamadıklarını ifade etti. Abdal Musa’nın Aleviler için çok önemli bir inanç merkezi olduğunu vurgulayan Eriş, “Burayı her yıl on binlerce insan ziyaret ediyor. Bu açıdan kutsal bir merkez burası. Mermer ocağını buraya yaptırmayacağız” dedi.

Geleneksel olarak her yıl haziranda gerçekleştirilen, yurt içi ve dışından on binlerce Alevi’nin bir araya geldiği ‘Uluslararası Abdal Musa Şenlikleri’nin bu yıl 24-27 Haziran’da yapılacağını anımsatan Eriş, şenlikler çerçevesinde taş ocağının köylerinden kaldırılması için eylemler yapacaklarını da sözlerine ekledi. Tekke köylüleri ayrıca 6 Haziran Pazar günü taş ocağına karşı büyük bir eylem yapmaya hazırlanıyorlar.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/alevi-inanc-merkezine-tas-ocagi-tehdidi_80029.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!