Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ali Sami Yen'de Tek Başına Kaldı

Kapıcıoğlu İnşaat'ın Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılacak Torun Center projesinden çekildiği açıklandı.

yapi.com.tr
Ali Sami Yen'de Tek Başına Kaldı

Hürriyet'in haberine göre, Mecidiyeköy'de, Ali Sami Yen Stadı'nın arsasında inşa edilen Torun Center projesi için TOKİ ile hasılat paylaşımı sözleşmesi imzalayan "Torunlar GYO - Torun Yapı- Kapıcıoğlu Proje Ortaklığı"ndaki  Kapıcıoğlu  İnşaat Sanayi ve Ticaret'e ait payların tamamı Torunlar Gıda ve Sanayi Ticaret'e devredildi. Böylece Kapıcıoğlu'nun ortaklıktaki hak ve yükümlülükleri tamamen ortadan kalkmış oldu.

Devir sonrasında Torun Center  projesinin  Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Torun Yapı Sanayi ve Ticaret  A.Ş.  ve Torunlar  Gıda  Sanayi ve Ticaret  A.Ş 'nin ortak olduğu  "Torunlar GYO -Torun Yapı- Torunlar Gıda Proje Ortaklığı " tarafından yürütüleceği açıklandı.

Torun Center'da Kapıcıoğlu'nun payı yüzde 5, Torunlar GYO'nun yüzde 65, Torun Yapı'nın payı ise yüzde 30'du.

Aşçıoğlu da çekilmişti

Ali Sami Yen Stadı’nın arazisi Seyrantepe projesi kapsamında TOKİ tarafından ihale edilmişti. İhale kapsamında, ihaleyi alan firma Seyrantepe’de stad yapacak, buna karşılık arazi üzerinde de istediği projeyi yapacaktı.

Seyrantepe Spor Kompleksi’nin inşaatında yaşanan sorunlar nedeniyle, Ali Sami Yen Stadı arazisi bu projeden ayrıldı ve arazi tek başına ihaleye çıktı.

Nisan 2010’da yapılan ilk ihaleyi 416 milyon 500 bin lirayla Nurol-Aşçıoğlu grubu kazandı. Ancak 15 dakika süren ihalede TOKİ, verilen teklifi, ‘iyi ama yetersiz’ buldu ve ihaleyi iptal etti.

Mayıs 2010’da düzenlenen ikinci ihalede ise Aşçıoğlu tek başına sahne aldı ve 461.5 milyon liralık teklif vererek araziye proje yapma hakkını kazandı.

Projeyi gerçekleştirmek için ortaklık görüşmeleri yapan Aşçıoğlu önce Zorlu Holding ile masaya oturmuş, daha sonra bu ortaklık karara bağlanmamıştı. Bunun ardından Ekim 2010’da Aşçıoğlu İnşaat, Torunlar GYO ve Kapıcıoğlu ile ortaklık kurdu. 

Ortaklıkta hisse yapısı Torunlar GYO’nun yüzde 65, Aşçıoğlu’nun yüzde 30 ve Kapıcıoğlu’nun yüzde 5 oldu. Daha sonra Aşçıoğlu İnşaat hisselerinin tamamını Torun Yapı'ya devretti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ali-sami-yende-tek-basina-kaldi_118035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!