Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul Temiz Çıktı

Aliağa'da Sanayileşme ve Kirlilik Yükü Envanteri Çıkarılacak

Aliağa Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısında kente termik santral kurulması konusu da ele alındı. Oluşturulan komisyon, kentte sanayi envanteri, kirlilik ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi konusunda çalışmalar yapacak.

yapi.com.tr
Aliağa'da Sanayileşme ve Kirlilik Yükü Envanteri Çıkarılacak

Aliağa Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısında kente termik santral kurulması konusu da ele alındı. Aliağa Belediye Meclis Üyesi Haydar Karaman, Meclis üyelerince verilecek önergeler bölümünde bir önerge vererek termik santral konusunu tartışmaya açtı. 2007’den bu yana kentte sanayi taşıma kapasitesinin belirlenmesi için bir çalışma olmadığını belirten Karaman, “Üniversitelerle işbirliği yaparak Aliağa’nın sanayi envanterinin çıkarılması” önerisini getirdi. Ak Parti'li meclis üyesi Mustafa Özkurt da, üniversitelerin yanısıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik biriminin imkanlarından faydalanılmasını önerdi.

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın mevcut sanayi durumunun ortaya çıkarılması, sanayi kaynaklı kirliliğin boyutlarının araştırılması için çalışmaları yürütecek bir komisyon kurulmasının önemine işaret ederek, komisyonun oluşturulması gerektiğini vurguladı. Başkan Oğuz, üniversiteleri de Aliağa’ya davet ederek bilimsel çalışma yapılmasını sağlayacağını kaydetti. Konunun gündeme alınmasıyla birlikte yapılan görüşmelerden sonra oluşturulan komisyon, kentte sanayi envanteri, kirlilik ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi konusunda çalışmalar yapacak.

Termik santral karşıtları da toplantıda

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Meclis toplantısının resmi gündeminin tamamlanmasının ardından, toplantıya katılan vatandaşlara söz verdi. Başkan Oğuz, termik santrallere karşı verilen mücadeleye destek verdiğini ifade ederek, “Başından beri söylüyorum; Eğer İzmir’i, Ege’yi ayağa kaldıramazsak bu termik santrallerin devamı gelir. Ben, açılmış olan ve bundan sonra açılacak tüm davaları destekliyorum. Geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da yapılacak tüm eylemlerde çevreci yurttaşlarımla omuz omuza olacağım” dedi.

Son dönemde çevreci eylemlerin ancak 40-50 kişiyle yapıldığını söyleyen Başkan Oğuz, “Siz, 1 milyon imza diyorsunuz, Cumartesi günü yaptığınız eyleme 40 kişi geliyor. Böyle olmaz. Bütün İzmir bağırmazsa, bundan sonraki santraller de gelir. Siz bir milyon insanı ayağa kaldırın, ben önderlik edeceğim size” dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/aliagada-sanayilesme-ve-kirlilik-yuku-envanteri-cikarilacak_91118.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!