Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aliağa'nın Tepkisi

Doğal ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi Platformu, hazırlanan raporla Aliağa’da yeni termik santrallerin yapılmasının önünün açıldığını öne sürdü.

Hürriyet Gazetesi
Aliağa'nın Tepkisi

Doğal ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi Platformu, hazırlanan raporla Aliağa’da yeni termik santrallerin yapılmasının önünün açıldığını öne sürdü.

Platform sözcüsü Tuncay Karaçorlu "Sigara dumanını önlemek için girişimlerde bulunan yöneticiler, bunun binlerce kat daha zararı olan termik santrallerin yapımına nasıl izin verebiliyorlar? Tam aksine var olan santraller gözden geçirilmeli, zararlı olanları kaldırılmalıdır" dedi. İzmir Valiliği tarafından temmuz ayı başında açıklanan Aliağa Çevre Durum Tespiti ve Taşıma Kapasitesinin Belirlenmesi raporunun Aliağa’da yeni termik santrallerin kurulmasının önünü açtığını savunan Doğal ve Kültürel Çevre İçin Yaşam Girişimi Platformu üyesi 6 kişi, Valilik önünde basın açıklaması yaptı. Raporun iptal edilmesini ve Aliağa’daki termik kirlenmenini önüne geçilmesini isteyen grup, yöre halkından toplanan 2 binin üzerindeki imzayı da Valiğe teslim etti.

Bilimsel rapora rağmen

Platform Sözcüsü Tuncay Karaçorlu, 2008 Eylül’ünde İzmir Valiliği’nce Aliağa’da düzenlenen bir toplantıda, bilimadamlarının, "Aliağa kirliliğe doymuştur, yeni termik santrallerin yapılması sakıncalıdır" görüşünü belirttiğini, buna rağmen Valiliğin bilimsel rapor ısrarı ile yeni bir rapor hazırlattığını dile getirdi. Raporun, bazı teknik onarımlar ile Aliağa’da yeni termik santrallerin açılmasında bir sakınca olmadığı görüşünü  içerdiğini söyleyen Karaçorlu, "Valilik tarafından 2 Temmuz 2009 günü açıklanan '1. Ara Rapor' adı altındaki bu rapor, Aliağa’da yeni termik santrallerin açılabileceği anlamını taşımaktadır. Bu sosyal bir cinayete davetiye çıkartmaktır. İlk bakışta bilimsel gibi görünen bu rapor, Aliağa’da gözle görülen, sadece yöreyi değil, tüm İzmir’i tehdit eden kirliliğin örtbas edilmesinden başka birşey değildir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aliaganin-tepkisi_70914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!