Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Alibeyköy'de Islah Çalışması Sonlanıyor

İstanbul'da yağmur yağdığında sel baskınlarıyla gündeme gelen Alibeyköy deresinin ıslah çalışmaları tamamlanıyor.

CNN Türk
Alibeyköy'de Islah Çalışması Sonlanıyor

stanbul'da yağmur yağdığında sel baskınlarıyla gündeme gelen Alibeyköy deresinin ıslah çalışmaları tamamlanıyor. Dere yatağındaki çarpık yapılaşmanın yanı sıra 40 yıl önce yağmur sularını toplamak için inşa edilen tonozun yetersiz kalması nedeniyle Alibeyköy, her yağmur yağdığında sel baskınlarına maruz kalıyordu.

Sel baskınlarının yol açtığı maddi kayıpları önlemek ve dere yataklarını atık su kanalı olmaktan kurtarmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dere ıslah yetkisini İSKİ'ye devretti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kamulaştırmanın ardından yapılan ihale sonucu gerçekleştirilen proje kapsamında, taban genişliği 10.2 metre, ağız genişliği 16.2 metre ve yüksekliği 3 metre olan 265 metre uzunluğunda trapez kesitli dere yatağı ve genişliği 15 metre, yüksekliği 3.5 metre olan bin 639 metre uzunluğunda kutu kesit kapalı dere yatağı çalışması yapıldı.

Ayrıca, dere üzerinde inşa edilen 7 buçuk metre gidiş ve dönüş olmak üzere 4 şeritli yol ile her iki yönde 6'şar metre genişliğinde yaya yolu inşa edilerek bölgenin trafik sorunu da çözüldü.

Baskınlar tarihe karışacak
Kamulaştırma bedeli dahil toplam 49 milyon YTL'ye mal olan dere ıslah projesinin tamamlanmasıyla, Alibeyköy'deki sel baskınları da tarihe karışacak.

İSKİ'den alınan bilgiye göre, dere ıslah yetkisinin verilmesiyle İstanbul genelinde sel baskınlarına neden olan 6 bin 205 nokta, 100'ün altına indirildi. Her yağmurda sel baskınına maruz kalan 141 kritik nokta ise 10'un altına düştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ, 600 kilometre uzunluğunda 68 dereyi ıslah çalışması yürütüyor. Maliyeti 3 milyar doları bulacak dere ıslah çalışmalarının tamamlanmasıyla risk taşıyan bölgelerdeki sel baskınları son bulacak, denizlere ve derelere atık su girişi de engellenmiş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alibeykoyde-islah-calismasi-sonlaniyor_48305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!