Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alım-Satım Doludizgin

RE/MAX Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, Türkiye’de her yıl, kriz dönemleri dahil 1 milyon 300 binin üzerinde tapu alım-satım işlemi yapıldığını ve bu rakamın 2009 yılında 2008’e göre yükseldiği tahminini dile getirdi. Avrupa ülkelerinde ise gayrimenkul piyasasının çok daha fazla etkilendiğini belirten Karahan, RE/MAX Türkiye’nin

Cumhuriyet Gazetesi
Alım-Satım Doludizgin

2007 yılının ikinci çeyreğinde 60 milyar Avro’ya ulaşan Avrupa gayrimenkul işlem hacmi, 2009’un ilk çeyreğinde 10 milyar Avro’ya kadar düşerken Türkiye’deki dinamik pazar koşulları, RE/MAX Türkiye’yi 37 ülke arasında, geçen yılın büyüme şampiyonu yaptı.

RE/MAX Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, Türkiye’de her yıl, kriz dönemleri dahil 1 milyon 300 binin üzerinde tapu alım-satım işlemi yapıldığını ve bu rakamın 2009 yılında 2008’e göre yükseldiği tahminini dile getirdi. Avrupa ülkelerinde ise gayrimenkul piyasasının çok daha fazla etkilendiğini belirten Karahan, RE/MAX Türkiye’nin faaliyette olunan 37 ülke arasında büyüme şampiyonu olduğunu bildirdi. Gökhan Karahan, bu gelişmenin ardından Avrupa’da krizin etkileri ile Türkiye piyasası arasındaki farkları şöyle özetledi:

* ABD mortgage krizini izleyen aylarda Avrupa ülkelerindeki gayrimenkul fiyatlarında keskin bir talep düşüşü ve buna paralel fiyat düşüşü görüldü. Yapılan bir araştırmaya göre, 2007 yılının ikinci çeyreğinde 60 milyar Avro’ya ulaşan Avrupa gayrimenkul işlem hacmi, 2009’un ilk çeyreğinde 10 milyar Avro’ya kadar düştü.

Dipten dönüş var, ama...

* Tüm Avrupa’da aynı gelişmelerin yaşandığı söylenemezse de ortalama konut fiyatları örneğin İngiltere’de yüzde 20, İspanya’da yüzde 15, Fransa’da yüzde 12 düştü. Almanya’nın iç dinamikleri sebebiyle fiyat düşüşleri yaşanmadı. Fiyat düşüşleri 2009’un üçüncü çeyreğinden itibaren genelde sona erdi; şu sıralar fiyatlarda çok hafif de olsa artış görülüyor. Ancak kriz öncesi fiyat seviyelerine dönülmesi oldukça uzun zaman alacak gibi görünüyor. 2009’un üçüncü ve dördüncü çeyreklerinde Avrupa’da gayrimenkul pazarının bulunduğu dip noktadan tekrar büyümeye geçtiğini görüyoruz. Fakat bu iyileşmenin, büyük ölçüde devletlerin destek paketleri ile gerçekleştiği de biliniyor, hâlâ çok kırılgan. Bu da gayrimenkuldeki gidişin olumlu bir sürece girmesini geciktirebilir.

* RE/MAX Türkiye olarak kriz yılı 2009’u artan eğitim ve girişimcilik etkinlikleriyle geçirdik... Bir şansımız da konut sahibi olma yolunda toplumumuzda var olan güçlü arzunun, kriz dönemlerinde dahi kaybolmamış olması. Türkiye’de her yıl, kriz dönemleri dahil 1 milyon 300 binin üzerinde tapu alım-satım işlemi yapılıyor. 2009’da da 2008’e göre artış var. RE/MAX ofislerinin işlem sayılarında da bu hareketliliği gözlemliyoruz. Türkiye gayrimenkul piyasasında krizin dip dönemi 2009’un ilk çeyreğinde yaşandı. Fiyatlar yüzde 15 düştü.

* 2009 Nisan ayından itibaren ise fiyatlarda küçük artışlar olduğunu görüyoruz. Gayrimenkul almayı düşünenler artık yavaş yavaş kriz senaryolarını düşünmek yerine en çok kazandıracak gayrimenkul yatırımlarını araştırmaya başladılar. Halen konut fiyatları, kriz öncesi döneme kıyasla yüzde 10 düşük durumda. Kredi faizlerinin de, henüz Batı ekonomileri kadar düşük olmasa bile, geçmişe kıyasla oldukça düşük bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Bu da çalışan kesimin konut alma kararına cesaret verecek bir gelişme. 2009 sonunda 188 olan franchise ofis sayımızı 2010’da 210’a, danışman sayımızı 1391’den 1800’e, işlem sayımızı 6500’den 7000’e çıkaracağımızı öngörüyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alim-satim-doludizgin_77021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!