Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alışveriş Caddeleri Çağa Ayak Uydurmada Başarısız

Barışkent Gayrimenkul ile Pi Grup’un ortaklaşa gerçekleştirdiği “Alışveriş caddeleri ne durumda” başlıklı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 88’i alışveriş caddelerinin çağa ayak uyduramadığı için önemini kaybettiğini düşünüyor.

Hürriyet Gazetesi
Alışveriş Caddeleri Çağa Ayak Uydurmada Başarısız

Barışkent Gayrimenkul ile Pi Grup’un ortaklaşa gerçekleştirdiği “Alışveriş caddeleri ne durumda” başlıklı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 88’i alışveriş caddelerinin çağa ayak uyduramadığı için önemini kaybettiğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 28’i alışveriş caddesine gittiğinde çoğunlukla yiyecek, içecek satan mekanları kullandığını belirtirken, yüzde 22’si mağazaları dolaştığını, yüzde 20’si eğlence mekanlarını kullandığını, yüzde 12’si ise alışveriş yaptığını açıkladı.

Haftasonu kapatılmasın

Katılımcılar, “Alışveriş caddelerinde, en çok hangi ürünlerin satıldığı yerlere uğruyorsunuz?” sorusunu ise sırasıyla teknoloji ürünleri, tiyatro, sinema ve eğlence, yiyecek içecek, giyim olarak yanıtladı. Küçük esnafın ayakta kalması için alışveriş merkezlerinin haftasonları kapatılması fikri ise, katılımcıların yüzde 81’i tarafından yanlış bir karar olarak değerlendirildi.

Katılımcılar, “Alışveriş caddesi denince aklınıza ne geliyor?” sorsuna ise şu cevapları verdi:

“Eski tanıdık alışveriş mekânlarının bulunduğu ortam. Stres attığım, dostlarımla buluştuğum mekan. Açık havada alışveriş yapmak.”

Rekabet AVM’ler lehine

Rekabetin alışveriş merkezlerinin lehine olduğu bu ortamda alışveriş caddeleri için acil önlemler alınması gerektiğini belirten Barışkent Gayrimenkul Genel Müdürü Barış Aydın, “Bulundukları şehirlerin simgeleri olan bu caddeleri korumak ve kollamak hepimizin görevidir. İlk etapta bu caddelerdeki ticaret mensuplarının sıkı bir birlikteliğe girmesi, hatta dernekleşme yolunu seçmesi caddelerimiz için büyük önem taşımaktadır” dedi. Bu dernek ve yapılarla, alışveriş caddelerinin renkli, çağdaş, güzel ve modern hale getirilmesinin kolaylaşacağını belirten Aydın, şunları söyledi:

“Ticaret hayatının en önemli unsurlarından olan alışveriş caddeleri uzun zamandan beri can çekişiyor. Geçmişte, büyük hava paraları verilerek el değiştiren, aylarca yer bulmak için uğraş verilen bu caddelerimiz şimdi çok farklı bir görüntüde. Alışveriş caddeleri, Güçlü markaların terk ettiği, boş mekanların aylarca işletmeci bulamadığı bir konuma geldi.

Alışveriş merkezlerine teslim olma görüntüsü veren bu caddelerimiz şehirlerimiz için çok önemli bir duraktır, Şehri anlatan, tarih kokan bu caddeler ne yazık ki ticari hayattaki etkin rolünü kaybetmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/alisveris-caddeleri-caga-ayak-uydurmada-basarisiz_74839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!